کد خبر: ۳۷۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
ارسال به دوستان
ذخیره
با فروکش کردن تب کرونا صحبت از بازگشایی اماکن فرهنگی و سالن‌های کنسرت کشورمان به میان آمده است؛ سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه‌ای به ستاد مقابله با کرونا از اعلام آمادگی این وزارتخانه برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی با رعایت نکات بهداشتی گفت؛ اما امکان بازگشت به شرایط سابق برای برگزاری اجرای صحنه ای، غیر ممکن به نظر می‌رسد.

کنسرت آنلاین تنها راه فعالیت اهالی موسیقی!

 روز‌هایی که سایت‌های فروش بلیت از شدت درخواست کاربران توانایی سرویس دهی نداشتند، سپری شد؛ روز‌هایی که وقتی می‌خواستید به کنسرت خواننده محبوبتان بروید، باید عجله می‌کردید و به سرعت بلیت خریداری می‌کردید. در غیر این صورت امکان حضور در آن اجرای صحنه‌ای نبود. حالا رکورد‌های فروش بلیت کنسرت در زیر سی دقیقه، جای خود را به سرما و سکوت عمیق صندلی‌های کنسرت و سایت‌های فروش بلیت داده است. دیگر خبری از هیجان و شور در اجرای یک کنسرت نیست.

بعد از اینکه کرونا زندگی عادی را از جهان گرفت، هنر هم با چالش مرگ یا بقا و ادامه زندگی اش روبرو شد. کنسرت‌ها کنسل و تنها امید مخاطبان موسیقی به هنر اول، روی تولید تک قطعه و آلبوم متمرکز شد. بعد از گذشت چند هفته، خوانندگان و موزیسین‌ها به فکر برگزاری کنسرت‌های آنلاین افتادند. هر چند این بار استیج با مخاطب فرسنگ‌ها فاصله پیدا کرده بود، اما آنها که دلتنگ آثار هنرمندان محبوبشان بودند و در کنج قرنطینه دلشان برای اجرای صحنه‌ای تنگ شده بود، کمی با این شیوه کنار آمدند.

روزهایی که همه از یک زاویه کنسرت تماشا می‌کنند

این روند ادامه پیدا کرد تا اینکه به روالی حرفه‌ای برای هنرمندان عرصه موسیقی تبدیل شد. کسانی که سنتی کار می‌کردند، در کنار خوانندگان امروزی و موزیسین‌های کلاسیک، کنسرت آنلاین برگزار کردند. کنسرت‌هایی که با استقبال خوبی هم مواجه شدند. همانند اکران آنلاین فیلم‌ها. این نشان می‌دهد طرفداران هنر حتی اگر از ورزش هم دور شوند، تحت هیچ شرایطی هنر را کنار نمی‌گذارند. در کنسرت‌های آنلاین فاصله همه مخاطبان با استیج یکی است. دیگر نیازی به تلاش برای خرید بلیت نیست و کسی نگران سولداوت شدن هیچ اجرایی نیست. زاویه دید مخاطبان و اشرافشان به استیج هم با هم برابر است.

مخاطب در روز‌های قرنطینه چاره‌ای جز دیدن کنسرت آنلاین و شنیدن آثار نداشت. هنرمند هم راهی جز تولیدات محدود و برگزاری اجرای صحنه‌ای نداشت. اگر منصفانه نگاه کنیم بیشتر خوانندگان در حد توانشان کنسرت‌های آنلاین و رایگان را برگزار کردند و سعی کردند با تلاش خود، اندکی روز‌های سخت کرونایی را برای مخاطبانشان شیرین کنند.

هیجان‌های گذشته فعلاً بازنمی‌گردد

با فروکش کردن تب کرونا صحبت از بازگشایی اماکن فرهنگی و سالن‌های کنسرت کشورمان به میان آمده است؛ سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه‌ای به ستاد مقابله با کرونا از اعلام آمادگی این وزارتخانه برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی با رعایت نکات بهداشتی گفت؛ اما امکان بازگشت به شرایط سابق برای برگزاری اجرای صحنه ای، غیر ممکن به نظر می‌رسد. چرا که طبیعتاً باید فاصله‌های اجتماعی رعایت شود و به این ترتیب نمی‌توان از همه صندلی‌های داخل سالن استفاده کرد. باید میان هر یک از حضار یک یا دو صندلی فاصله وجود داشته باشد. از طرفی احتمالاً ستاد مقابله با کرونا دستور می‌دهد که هنگام ورود به سالن استفاده از ماسک و دستکش اجباری است. همه اینها آن ذوق و شوق و هیجان بالای مخاطبان اجراهای صحنه ای را کاهش می دهد.

البته ممکن است نکات مذکور و بسیاری از نکات بهداشتی در حین اجرای برنامه‌ها فراموش یا نسبت به انجام آنها سهل‌انگاری شود. رعایت فاصله اجتماعی از هنگام ورود به سالن تا خروج از آن و همچنین حفظ نظم سالن هم کار سختی برای ماموران وزارت ارشاد در سالن است.

 

صنعت موسیقی در سخت‌ترین بحران قرار دارد

اجرای برنامه ها در آینده با انجام ضد عفونی‌های پیش از شروع کنسرت‌، هزینه بر به نظر می‌رسد. این موضوع را هم لحاظ کنید که تهیه‌کنندگان موسیقی به دلیل حجم کم مخاطبان در سالن به دلیل فاصله میان صندلی‌ها از درآمد کمی برخوردار خواهند شد و ممکن است شاهد افزایش بهای بلیت‌ها باشیم. این موضوع هم با نارضایتی مخاطبان هنر اول همراه خواهد بود. طبیعتاً تهیه کنندگان کنسرت‌ها توقع اجاره بهای پایین تری نسبت به قبل دارند، اما اجرای کنسرت هزینه‌های ثابتی دارد که با کم یا زیاد شدن مخاطب تغییر چندانی پیدا نمی‌کند. مثلاً اگر فقط ده نفر در یک سالن باشند یا این تعداد به ۲ هزار نفر برسد، بهره بردن از ال سی دی‌ها و نورپردازی هزینه‌ای غیر قابل تغییر دارد. اتفاقاً با افزایش قیمت‌ها در سال جدید، ممکن است تجهیزات سالن نیز هزینه های بیشتری را به صاحبان سالن تحمیل کند.

 

چاره‌ای جز برگزاری کنسرت آنلاین نیست

به نظر می‌رسد کنسرت آنلاین بهترین راه برای ادامه فعالیت‌های عرصه موسیقی است. هنرمندان می‌توانند با بهای بسیار اندک مخاطبان فراوان خود در سراسر ایران را پای کنسرت بنشانند و شاید بتوانند درآمدی بیش از برگزاری کنسرت‌های صحنه ای کسب کنند. از طرفی اسپانسر‌ها هم به این شیوه علاقه نشان دادند و در برخی کنسرت‌ها حامی خوانندگان شدند. شرکت پخش کنسرت همایون شجریان در تالار وحدت، نمونه بارز این ماجرا بود. حتی می‌شود با اتکا به اسپانسرها، کنسرت‌های رایگان بیشتری برگزار کرد.

اجرا مقابل صندلی‌های خالی

به این ترتیب هزینه‌های برگزاری کنسرت تا حدی کاهش پیدا می‌کند و صنعت کنسرت گذاری همچنان ادامه پیدا می‌کند. از طرفی مخاطبان هنر از هنرمندان مورد علاقه شان فاصله نمی‌گیرند و می‌توانند لذت شنیدن قطعات موسیقی را همراه با تماشای خواننده یا موزیسن خود درک کنند. ظاهراً در ماه های آتی باید مخاطبان به تماشای کنسرت از راه دور و موزیسین‌ها و خوانندگان به اجرا مقابل صندلی‌های خالی عادت کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ربیعی:تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم/حادثه نطنز تاثیری بر روند فعالیت صنعت هسته‌ای صلح آمیز ما ندارد/آزمون سراسری ۴۵ روز دیگر (۳۱ مرداد) برگزار می‌شود

مجلس شمشیرش را تیز کرده که به جنگ چه کسی برود؟

نقاط کلیدی خروج گندم از کرمان شناسایی شد/پرداخت مطالبات کشاورزان تا 11 تیرماه

شهریه مدارس غیر دولتی کرمان ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

7فوتی و 94مورد بستری جدید کرونا

چاقو خوردن تکنسین اورژانس بم درطی یک ماموریت کاذب/ضارب تعادل روحی نداشت

در وضعیت هشدار قرار داریم/۶۰ درصد موارد کشف شده مبتلا به کرونا طی یک ماه اخیر بوده

تعریف ۴۸ میلیارد تومان پروژه عمرانی در سفر حجت الاسلام رییسی به کرمان

دلیل استعفای شهردار رفسنجان چه بود؟

همه مشکل گلخانه داران از کرونا نیست/دو سوم گلخانه داران حتی هزینه های تولیدشان را هم به دست نیاوردند

پربازدید ها

توجه به مسائل رفاهی و آموزش از مهترین برنامه‌های خانه در دوره جدید/ تلاش می‌کنیم از ظرفیت مدیران ادوار خانه مطبوعات استفاده کنیم

فراخوان دومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی منتشر شد/ معاون استاندار:اگر کرونا نبود، به شکل ممتد میزبان راهیان نور و میهمانانی بودیم که برای زیارت مرقد سردار سلیمانی به کرمان می آیند

پوستر دومین جشنواره ملی تئاتر سردار آسمانی در کرمان رونمایی شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

هشدار زرد هواشناسی/ وقوع رگبار باران در ۸ استان ،من جمله کرمان   ( نظر)

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)