کد خبر: ۳۸۸۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۶
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس انجمن موسیقی کرمان:
رییس انجمن موسیقی استان کرمان با اشاره به تسلط استاد محمد رضا شجریان بر تمامی ابعاد آواز ایرانی،گفت: شجریان بواسطه شاگردی مستقیم و غیرمسقیم در محضر اساتید موسیقی اصیل، چکیده و عصاره تاریخ موسیقی آوازی ایران زمین بود.

رییس انجمن موسیقی استان کرمان با اشاره به تسلط استاد محمد رضا شجریان بر تمامی ابعاد آواز ایرانی،گفت: شجریان بواسطه شاگردی مستقیم و غیرمسقیم در محضر اساتید موسیقی اصیل، چکیده و عصاره تاریخ موسیقی آوازی ایران زمین بود.

به گزارش ایرنا سورج یاسایی افزود: ممارست استاد شجریان در طول سالها و بررسی مکاتب آوازی اساتید گذشته، در کنار معرفت و آگاهی عمیق نسبت به ادبیات کهن و جدید ایران، در نهایت منجر به شکل گیری شیوه و سبک خاصی در آواز شد که به گواه همه صاحبنظران، مکتب آوازی شجریان نتیجه همه این تلاشها است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر اشراف مثال‌زدنی ایشان به ادبیات که نمود آنرا در انتخاب اشعار آثارشان مشاهده می کنیم و همزمان تلفیق شعر و موسیقی، آنچنان استادانه اتفاق می‌افتد که هر مخاطبی را به غایت تحت تاثیر قرار می دهد.

رییس انجمن موسیقی استان کرمان اظهار داشت: اما آنچه در تحلیل آواز استاد شجریان کمتر اشاره شده است، گستردگی نغمات و گوشه‌ها نسبت به آثار گذشتگان است.

وی با بیان اینکه در بسیاری از آثار زنده یاد شجریان بخش قابل توجهی از گوشه‌ها شنیده می‌شود، اظهار داشت: در حالی که با رجوع به برنامه‌های موسیقی رادیویی دهه سی و چهل خورشیدی آنچه شنیده و می‌شنویم، چند گوشه اصلی هر دستگاه است که این امر می‌توانست به تدریج گستره ردیف را به بخش کوچکی تقلیل دهد.

یاسایی تاکید کرد: استاد محمدرضا شجریان نه فقط به عنوان یک موسیقیدان بلکه به منزله یک هنرمند متعهد و مردمی شخصیتی منحصر بفرد داشت، بلکه به گواه همه اهالی فرهنگ و اندیشه، شجریان اسطوره‌ای بی بدیل در زمانه حاضر است.

وی با اشاره به اینکه استاد شجریان اسطوره‌ای است که شاید تاریخ این‌ سرزمین دیگر به خود نبیند افزود: شجریان به تعبیر هوشنگ ابتهاج و استاد شفیعی کدکنی، ستاره‌ای هم عرض با حافظ و سعدی در آسمان فرهنگ و هنر ایران عزیز است. ستاره‌ای درخشان که تحلیل ابعاد فرهنگی و هنریش، تخصص کافی و مجالی بسیار طولانی را می طلبد.

موسیقیدان و پژوهشگر حوزه موسیقی کرمان گفت: درکنار همه توانایی های استاد شجریان آنچه باعث شد بخش قابل‌توجهی از مردم، عاشقانه دوستش بدارند، حضور همیشگی ایشان در کنار مردم بود.

وی ادامه داد: در همه بزنگاههای حساس تاریخی، شجریان همواره با مردم بود و صدایش، صدای عامه مردم و دغدغه اش، سرنوشت مردمی بود که آثارش را زمزمه می کردند، او با مردم می گریست و با مردم می خندید، با مردم سکوت می کرد و با مردم فریاد می زد.

یاسایی بیان کرد: تمامی اهالی موسیقی سنتی و آواز ایرانی از استاد شجریان آموخته های زیادی دارند و جایگاه و نام ایشان تا همیشه تاریخ بر رفیع ترین قله اندیشه و هنر ایران زمین خواهد درخشید.

وی اظهار داشت: تصمیم داریم در آینده نزدیک که شرایط مناسب تر شود، مراسمی در خور شان استاد در کرمان برگزار کنیم که حتما به اطلاع علاقه مندان می رسد.

استاد محمدرضا شجریان برجسته‌ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی ایران که از وی با عنوان "خسرو آواز ایران" یاد می‌شود پس از تحمل دوره طولانی بیماری پنجشنبه شب در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ضرورت شناسه یکتا برای تمامی فعالان اقتصادی؛ کسب‌وکارهای بدون شناسه یکتا قانونی نیست

قیمت انواع سکه و طلا سه شنبه 4 اردیبهشت 1403

فردا 5 اردیبهشت آغاز ثبت سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی جدید

بارش شدید باران برق شهر زرند را قطع کرد / بارندگی سیل‌آسا در زرند

معاون سازمان غذا و دارو: عطاری‌ها حق فروش دارو یا فرآورده دارویی را ندارند

کاهش حقوق کارگران با تعطیلی روز پنجشنبه تخلف است

بیشترین بارندگی برای روز چهارشنبه است / احتمال وقوع سیل و طغیان رودخانه‌های فصلی

خودروهای دارای چراغ نامناسب و نور خیره کننده توقیف می شوند

آخرین وضعیت آبی سدهای کرمان پس از بارندگی های اخیر

انتقاد از دفع لجن تصفیه خانه فاضلاب در شهر کرمان و بالازدگی فاضلاب در محدوده شهرک الهیه

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۶ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۲ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)