کد خبر: ۴۳۲۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیسی در سالگرد شهادت سردار سلیمانی عنوان کرد:
رییس‌جمهور گفت: اگر با یک سازوکار عادلانه به اقدام جنایتکارانه ترامپ و پمپئو در ترور سردار سلیمانی رسیدگی و حکم خدا درباره آنها اجرا نشود، همه دولتمردان آمریکایی بدانند که بی‌شک دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.

رییس‌جمهور گفت: اگر با یک سازوکار عادلانه به اقدام جنایتکارانه ترامپ و پمپئو در ترور سردار سلیمانی رسیدگی و حکم خدا درباره آنها اجرا نشود، همه دولتمردان آمریکایی بدانند که بی‌شک دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.
به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی روز دوشنبه در مراسم «اجتماع بزرگ مردم تهران در فراق حاج قاسم» که همزمان با دومین سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی در مصلای بزرگ امام خمینی تهران برگزار شد، با تسلیت شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه سردار دل‌ها شهید سلیمانی و هم‌رزمانش، گفت: مقتدای بصیرت آفرینمان در همین مکان مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی را به عنوان مکتب حاج قاسم معرفی کردند.
وی با بیان اینکه اگر شخصیت وجودی یک فرد توسعه یافت، دیگر فقط یک شخص حقیقی نیست، بلکه از او به عنوان یک ملت و امت یاد می‌شود، اضافه کرد: حاج قاسم نه به عنوان یک فرد، بلکه به عنوان یک فرهنگ و یک راه و مکتب معرفی است.

حاج قاسم یک فرهنگ و مکتب است که نه با ترور از بین می‌رود، نه با موشک
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ابراهیم خلیل توسعه وجودی اش به نحوی است که یک فرد نیست، اگر چه یک شخص است و شخصیت حقوقی دارد اما توسعه وجودی او، او را به یک امت تبدیل کرد. حاج قاسم هم با پیروی از قرآن و آموخته‌های اهل بیت عصمت و طهارت و تأسی از ولایت دارای یک وسعت وجودی و شرح صدر شده است که او را به یک مکتب تبدیل کرد و این مکتب با ترور و موشک از بین نمی‌رود.
آیت الله رییسی با استناد به سخنان حضرت علی (ع) بعد از شهادت مالک اشتر، گفت: مکتب سلیمانی در امتداد مکتب امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای است. او اهل مراقبه، صدق، دلدادگی و اخلاص بود.

حاج قاسم از عمق جان معتقد بود که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: اولین نکته‌ای که در مکتب حاج سلیمانی باید دنبال کرد، برای خدا فکر و اندیشه کردن و برای خدا ایستادگی کردن است. برای کارهای بزرگ فقط خشیت از خدا می‌تواند کارها را پیش ببرد. همه انبیا کارهای بزرگی انجام دادند و این همه با خشیت از خدا و از هیچ چیز و هیچ کس هراس نداشتن و در راه انجام وظیفه میسر شد.
وی با بیان اینکه رمز پیروزی حاج قاسم همین خشیت از خدا بود، گفت: حاج قاسم توان ظاهری آمریکا و ساز و برگ نظامی آنها را می‌دانست اما با علم به همه اینها از عمق جان عقیده داشت که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و ما می‌توانیم بهانه‌هایی مانند «نمی‌شود»، «مگر ما می‌توانیم»، «باید جوری سازش کرد» را خنثی کنیم و ایستادگی، مقاومت، دشمن شناسی و دشمن ستیزی در مکتب حاج قاسم بود. به مثابه یک مکتب و آرمان بلند عمل کرد.
رییسی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی یک سردار و سپهبد و شخصیت نظامی بود، اما نباید او را فقط یک شخصیت عالی رتبه نظامی دید چون او دارای فرهنگ بود او تخصص فتح سرزمین‌های غصب شده را داشت اما مهمتر از همه تخصصی چون فتح دل‌ها را خدا در وجود او قرار داد که فتح دل‌ها از فتح سرزمین مهم تر است.
رییس جمهور با اشاره به تشییع باشکوه پیکر حاج قاسم و همرزمانش گفت: رهبر انقلاب در آن روز فرمودند قیامتی برپا شده و این قیامت را خدا برپا و دل‌ها را متوجه یک سردار فداکار و مخلص کرد و این فتح دلها است که با پول و امکانات اتفاق نمی‌افتد و دست خدا باید این دل‌ها را متوجه کند.
وی افزود: حاج قاسم روح بزرگی بود که به تعبیر قران کریم درمورد یاران رسول الله (ص)، در مقابل آمریکایی‌ها و دشمنان دین سخت بود اما در برابر یک فرزند شهید و یک خانواده محترمی و مظلومی که می رسید، بسیار بی‌تاب می‌شد و رحماء بینهم و مهربان بود.
رییس دولت سیزدهم اضافه کرد: زمانی که تولیت آستان مقدس امام رضا (ع) بودم، حاج قاسم به آستان مشرف شدند و من هم به عنوان خادم حضرت ثامن الحجج (ع) خدمت ایشان رسیدم. گفتند برای خانواده‌های شهدای مظلوم فاطمیون کاری نمی‌توانید بکنید و گفتم فکری می‌کنم و ۲۴ ساعت دیگر تماس می‌گیرم و حضرت رضا (ع) حواله کردند و ۷۰ خانواده‌ از نابسامانی نجات پیدا کردند و آن شهید عزیز هر جا می‌رفت، به فکر خانواده‌های مظلوم و پیگیر حل مشکلات مردم بود.

حاج قاسم فرمانده‌ای فراجناحی و مسأله او دفع شر از همه ملت‌های منطقه بود
آیت‌الله رییسی در ادامه با بیان اینکه حاج قاسم فرمانده انقلابی و فراجناحی بود، گفت: مسئله حاج قاسم، نجات اسلام و مسلمین و دفع شر، فساد و ظلم و دفاع از سنی، شیعه، فلسطینی، لبنانی، یمنی، ایزدی، مسیحی، متدین به ادیان ابراهیمی است بنابراین دراین حرکت، نگاه او این است که چگونه شر دشمن را از منطقه رفع کرده و منطقه را آزاد کند.
وی اضافه کرد: خداوند متعال بزرگ‌ترین مدالی که به همه انبیاء و نبی مکرم برای ایستادگی و تبلیغ دین مرحمت کرد، مدال صبر، تحمل و بردباری بود. بزرگترین مدالی که نبی مکرمش می‌دهد، مدال الَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ است. خداوند خطاب به پیغمبر می‌گوید ما به تو شرح صدر دادیم.
رییس جمهور بیان کرد: حاج قاسم ظرفیت داشت و در جهان اسلام ظرفیت‌سازی کرد. حاج‌قاسم این ظرفیت را از خانه خدا، عبودیت پروردگار و حرکت الهی کسب کرد.
رییسی ادامه داد: کمیل بن زیاد نخعی می‌گوید دنبال امیرالمومنین راه افتادم از این کوچه به آن کوچه و این نخلستان به آن نخلستان تا اینکه به بیرون شهر رفتیم. امیرالمومنین(ع) رو به من کرد و فرمود: ای کمیل این قلب‌ها، ظرف‌هاست، بهترین قلوب با ظرفیت‌ترین قلوب است.
رییس دولت سیزدهم افزود: حاج قاسم مرد میدان شد؛ زیرا ظرفیت داشت و ظرفیت‌سازی کرد. ظرفیت‌ها و گنج‌ها را شناخت زیرا گنج‌یاب بود. در افغانستان جوانان افغانی را برای دفاع افغانستان و منطقه، جوانان یمنی را برای دفاع از یمن و منطقه، جوان عراقی و سوری را شناخت آنها را برای دفاع از دین و منطقه به‌کار گرفت. نتیجه به‌خط کردن این ظرفیت‌ها، مرگ داعش و داعشی‌ها و پیروزی جبهه مقاومت در منطقه شد و این ظرفیت را حاج‌قاسم ایجاد کرد.
وی خاطرنشان کرد: آنها از جبهه حزب‌الله در لبنان نگران بودند، اما چند حزب‌الله ایجاد شد و جریان حزب‌الله تبدیل به جبهه مقاومت بین‌المللی در منطقه شد. باید ظرفیت‌ها را شناخت و به موقع مورد استفاده قرار داد و آنها را در مقابل جریان استکباری اینگونه با شهامت و شجاعت و انگیزه آماده میدان کرد.
رییسی عنوان کرد: حاج‌قاسم حقیقتاً چهره انقلابی بود و به وضع موجود هم قانع نبود که بگوید ما که مبارزه‌ای می‌کنیم، کاری هم انجام می‌دهیم و گزارشی هم ارائه می‌دهیم. تصور، تفکر و اندیشه‌ او نگاه انقلابی بود قانع نمی‌شد. شهید سلیمانی معتقد بود آنچه در توان و فهم او است باید به‌کار گرفته شود و به شرایط موجود قانع نبود و باید پیش می‌رفت. بنابر این جبهه‌های بین‌المللی مقاومت با نگاه او شکل گرفت.
رییس جمهور اظهار داشت: شهید سلیمانی دارای دیدگاهی عمیق و تمدنی بود و به دنبال ایجاد مدنیتی به نام دین و ارزش‌ها در منطقه بود و با همین نگاه بلند و ارزشمند دشمن را در منطقه زمین‌گیر کرد.

حاج قاسم مصلحی بود که از منطق قیادت پیروی می‌کرد؛ نه سیادت
وی با بیان اینکه شهید سلیمانی نماد شجاعت وعقلانیت بود، گفت: او عقلانیت، شجاعت، مقاومت در راه و هدف داشت و کارهایش از تدبیر برخوردار بود، حقیقتاً در میدان اهل خطر بود. فرق بین حاج قاسم و دیگران این بود که حاج قاسم از منطق قیادت پیروی می کرد نه سیادت. به مردم نمی گفت بروید می‌گفت بیایید. خودش در قله قرار داشت.همانطور که رمز موفقیت انبیا در تعالی انسان این است که می‌گویند ما واصل شدیم شما هم بیایید واصل شوید.
رییسی با طرح این سوال که چرا مصلحان در عالم کاری به پیش نمی‌برند، گفت: آنها به مردم می‌گویند بروید اهل صفا و وفا بشوید. اما رمز موفقیت مردان خدا این است که آنها در جایگاه قیادت قرار دارند. حقیقتاً حاج قاسم سلیمانی انسانی بن بست شکن بود و بن بست‌ها را می شکست. حاج قاسم هیچ مانعی را به رسمیت نمی‌شناخت و همه موانع را از پیش رو برمی‌داشت با توکل به خدا و اعتماد به نفس پیش می‌رفت.

سردار سلیمانی نافذ البصیره بود
رییس جمهور، حاج‌قاسم را شخصیتی نافذ البصیره خواند و اظهار داشت: سخت است که انسان چشم نداشته باشد اما بدتر از آن این است که چشم دل نداشته باشد. اینکه انسان‌ها چشم سر نداشته باشند خیلی آسان‌تر از این است که انسان چشم دل نداشته باشد، با چشم دل انسانها دوست و دشمن و راه را می‌شناسند و این خصوصیت حاج قاسم بود. حاج قاسم بصیرت داشت.
رییس دولت سیزدهم در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دشمنان و آمریکا تصور کردند که روز سیزدهم دی ماه روز پایان حاج قاسم خواهد بود اما زهی خیال باطل. روز ۱۳ روز تولد دوباره حاج قاسم شد. حاج قاسم در سیزدهم دی ماه متولد شد و عمر او تا زمین زمین است و زمان زمان است، ادامه خواهد داشت.
وی تاکید کرد: می‌خواستند عاشورا پایان حسین ابن علی، علی اکبر و قاسم باشد اما عاشورا روز تولد عاشوراییان شد تولد یافتند و تا همیشه تاریخ باقی خواهند ماند.
رییسی با تاکید بر اینکه سلیمانی‌ها پرورش خواهند یافت، گفت: مقتدای بصیرت آفرین ما فرمودند که شهید سلیمانی برای دشمن بسیار خطرناک‌تر از سردار سلیمانی خواهد بود و درست فرمودند.

وصیت‌نامه حاج قاسم منشور جامع انقلاب اسلامی است
رییس‌جمهور با بیان اینکه معتقدیم وصیت‌نامه حاج قاسم به عنوان منشور جامع انقلاب اسلامی باید روزبه روز در جامعه مان جلوه بیشتری پیدا کند، گفت: جامعه و نسل ما بداند سردار عزیز ما نسبت به ولایت، جامعه، جوانان، روحانیون و همه مصلحان اجتماعی چگونه اظهار نظر می‌کند.

خیمه جمهوری اسلامی آسیب ببیند، امنیت جهان در خطر خواهد بود
وی ادامه داد: سردار سلیمانی بر حفظ این نظام تاکید دارد و می‌گوید خیمه عظیم به نام جمهوری اسلامی اگر بماند همه حرم‌ها در امانند اگر این خیمه آسیب ببیند، بدانید که حرم‌های دیگر و امنیت جهان در خطر است؛ لذا همه تلاش کنیم این نظام اسلامی باشکوه و عظمت بماند و بدانید این خیمه عظیم، اقتدار، عزت، استقلال، آزادی، دین ما و زندگی سعادتمند ما را تضمین خواهد کرد.

آمریکا با ترور مهمان رسمی دولت عراق سیادت این کشور را شکست
رییس دولت سیزدهم در بخش دیگری از سخنانش خطاب به آمریکایی‌ها گفت: سردار سلیمانی مهمان رسمی نخست وزیر عراق بود و شما هم سیادت عراق را شکستید و نه یک شخص بلکه یک ملت را ترور کردید.

وی با طرح این سوال که در این جنایت هولناک که بر همه امت اسلامی بسیار سخت و گران آمد، چه باید کرد؟، ادامه داد: باید متجاوز، قاتل و جنایتکار اصلی رییس جمهور وقت آمریکا محاکمه و قصاص شود و حکم خدا درمورد او جاری شود.

حکم خدا درباره عاملان ترور حاج قاسم اجرا نشود امت انتقام خون او را خواهد گرفت
رییسی تاکید کرد: اگر سازوکار محاکمه عادلانه ترامپ، پمپئو و دیگر جنایتکاران در یک دادگاه عادلانه فراهم و به جنایت هولناکشان رسیدگی شد و به مجازات اعمال ننگین خود رسیدند که فبها، وگرنه شک نکنید به همه دولتمردان آمریکایی می‌گویم که دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.
رییس‌جمهور در پایان گفت: پیام شهید سلیمانی به همه مسئولان، دولتمردان و همه کسانی که به نام نظام جمهوری اسلام در جای جای این کشور خدمت می‌کنند، آن است که باید در مسیر خدمت به مردم، گره‌گشایی از زندگی مردم، نجات اقتصاد کشور، پیشبرد اهداف بلند انقلاب اسلامی هیچ مانع را به ر سمیت نشناخت و با فرهنگ ما می توانیم با تمام قوت و قدرت کارها را پیش برد و اول رضایت خدا و دوم شاد کردن دل مردم را پیشه کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ضرورت شناسه یکتا برای تمامی فعالان اقتصادی؛ کسب‌وکارهای بدون شناسه یکتا قانونی نیست

قیمت انواع سکه و طلا سه شنبه 4 اردیبهشت 1403

فردا 5 اردیبهشت آغاز ثبت سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی جدید

بارش شدید باران برق شهر زرند را قطع کرد / بارندگی سیل‌آسا در زرند

معاون سازمان غذا و دارو: عطاری‌ها حق فروش دارو یا فرآورده دارویی را ندارند

کاهش حقوق کارگران با تعطیلی روز پنجشنبه تخلف است

بیشترین بارندگی برای روز چهارشنبه است / احتمال وقوع سیل و طغیان رودخانه‌های فصلی

خودروهای دارای چراغ نامناسب و نور خیره کننده توقیف می شوند

آخرین وضعیت آبی سدهای کرمان پس از بارندگی های اخیر

انتقاد از دفع لجن تصفیه خانه فاضلاب در شهر کرمان و بالازدگی فاضلاب در محدوده شهرک الهیه

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۶ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۲ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)