کد خبر: ۴۴۲۳۱
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس کمیسیون شورا‌های مجلس آخرین وضعیت بررسی طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس را تشریح کرد.

رئیس کمیسیون شورا‌های مجلس آخرین وضعیت بررسی طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس را تشریح کرد.
محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم، در تشریح آخرین وضعیت طرح افزایش تعداد نمایندگان، اظهار کرد: طرح مذکور به کارگروه تخصصی در کمیسیون ارجاع شده که کار بررسی بر روی آن در کمیته مربوطه به پایان رسیده است.
وی افزود: کارگروه تخصصی وقت بسیار زیادی برای جمعبندی این طرح صرف کرده و گزارشش نیز بر اساس نقطه نظرات کارشناسی مسئولان وزارت کشور و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس تدوین شده است البته ممکن است طرح مذکور با توجه به درخواست برخی از نمایندگان، نتواند مطالبات همه آن‌ها را پاسخ دهد.
رئیس کمیسیون شورا‌های مجلس با بیان اینکه رسیدگی این طرح در دستورکار هفته آینده کمیسیون شورا‌ها قرار دارد، افزود:طرح مذکور در هفته آتی بررسی می‌شود و در صورتی که در کمیسیون رأی بیاورد، طرح برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس خواهد شد.
جوکار با بیان اینکه بر اساس این طرح، ۴۰ نماینده اضافه و تعداد وکلای ملت به ۳۳ تن می‌رسد، اظهار کرد: طرح مذکور در صورت تصویب نمایندگان در کمیسیون شورا‌ها و همچنین جلسه علنی برای تایید به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.
بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر ۱۰ سال یکبار با در نظر گرفتن عوامل انسانی، جغرافیایی، سیاسی، حداکثر بیست نماینده به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌تواند اضافه شود. با توجه به اینکه بیست سال از آخرین افزایش تعداد نمایندگان مردم در مجلس می‌گذرد لذا این افزایش می‌تواند به عدد ۴۰ نفر برسد.
لازم به ذکر است؛ طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی با امضای ۲۲ نفر از نمایندگان در مجلس اعلام وصول شده که در صورت تصویب نهایی آن تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۲۹۰ نفر به ۳۳۰ نفر و تعداد حوزه‌های انتخابیه از دویست و هشت حوزه به دویست و بیست و یک حوزه افزایش می‌یابد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کلید تغذیه سالم برای زنان میانسال

اختصاص تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان راین

افزایش 120 درصدی مالیات در استان کرمان

پیش بینی هواشناسی از بارش باران در اواسط هفته آینده در کرمان

زباله‌گرد‌های شهر کرمان، ساماندهی می‌شوند

شب یلدای ایرانیان ثبت جهانی شد

حذف وعده‌های غذایی موجب کاهش طول عمر می‌شود

آتش گرفتن محموله مواد مخدر در عمق کویر

۲۰ درصد از دانش‌آموزان کرمان در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند / نقش موثر مدارس غیردولتی در اشتغال‌زایی و اشتغال‌آفرینی

از پرستاران گل‌گهر تجلیل شد

پربازدید ها

هیچ فردی با فیلتر کردن موافق نیست/برخی اوقات مسئولان برای جلوگیری از ایجاد ناامنی مجبور می‌شوند محدودیت‌هایی را ایجاد کنند/ 96 نفر از افاغنه در کرمان دستگیر شدند برخی از آنها پول می‌گرفتند و شعارنویسی می‌کردند/ تشکیل 645 پرونده در خصوص حوادث اخیر

روزنامه اعتماد: صدای مردم متکثر است/ می‌توان نظرسنجی کرد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)