کد خبر: ۴۶۴۳۵
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سازمان انرژی اتمی در کرمان مطرح کرد:
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: متاسفانه شاهد هستیم دشمنان به شدت موضوع فناوری هسته‌ای در ایران را مورد تهاجم قرار داده و مخالف وجود این فناوری در ایران هستند. اتهامات ناروا و بی‌اساسی که علیه برنامه‌ها و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مطرح و بهانه کرده‌اند تا تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی را اعمال کنند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: متاسفانه شاهد هستیم دشمنان به شدت موضوع فناوری هسته‌ای در ایران را مورد تهاجم قرار داده و مخالف وجود این فناوری در ایران هستند. اتهامات ناروا و بی‌اساسی که علیه برنامه‌ها و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مطرح و بهانه کرده‌اند تا تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی را اعمال کنند.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی در ششمین جشنواره ملی پسته رفسنجان با بیان این مطلب که شهدای کرمان زبان‌زد هستند، گفت: سردار دل‌ها نگین درخشان تلاش و ایثار فرهنگ جهاد و شهادت است.

او با مردم بودن و خسته نشدن از مردم، مقاوم بودن و در همه عرصه در صف اول بودن و ... را از جمله ویژگی‌های سردار حاج قاسم سلیمانی برشمرد و در ادامه گفت: امیدواریم خداوند متعال به ما توفیق درک مسائل را داده تا در انجام وظایف خود کوشا و فرصت‌ها را هرگز از دست ندهیم.

به اعتقاد رئیس سازمان انرژی اتمی، تاثیرات فناوری‌های نوین در زندگی مردم، جامعه و اقتصاد را باید بکارگیری و معرفی کرد و به سهم خود آن را مستقر کنیم.

او یافتن مسائل و شناسایی مشکلات را یکی از وظایف تحقیقات نتیجه‌گرا سازمان انرژی اتمی تلقی کرد و افزود: متاسفانه شاهد هستیم دشمنان به شدت موضوع فناوری هسته‌ای در ایران را مورد تهاجم قرار داده و مخالف وجود این فناوری در ایران هستند. اتهامات ناروا و بی‌اساسی که مطرح و بهانه کرده‌اند تا تحریم‌های ظالمانه علیه ایران را اعمال کنند و از تهمت و افترا هم خسته نمی‌شوند.

اسلامی از تاثیر فناوری هسته‌ای در همه حوزه‌ها سخن به میان آورد و بیان کرد: فناوری انرژی هسته‌ای نه تنها در حوزه سلامت و پزشکی بلکه در بخش کشاورزی، صنعت، محیط زیست و آب و خاک نیز موثر است که در کشور از این فناوری بسیار استفاده شده است.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان این مطلب که یکی از ماموریت‌های سازمان انرژی اتمی توجه به حوزه کشاورزی است، اظهار کرد: استان کرمان در زمینه‌های مختلف کشاورزی از جمله پسته، خرما و مرکبات در کشور زبانزد بوده و کرمان یکی از استان‌های شاخص برای فعال و بکارگیری فناوری‌های هسته‌ای برای خدمت به مردم و فعالان حوزه کشاورزی است.

اسلامی ادامه می‌دهد: همکاران ما در سازمان انرژی اتمی در مدت کمتر از ۱۰ ماه توانستند سیستم صنعتی نتیجه تحقیقات استفاده از فناوری پلاسما را به ثمر برساندند که ۲۰ فروردین امسال از آن رونمایی شد و تولید صنعتی آن در دست اقدام است و امیدواریم با مشارکت مردم و کمک مسئولان این سیستم در یکی از مناطق رفسنجان نصب شود.

رییس سازمان انرژی اتمی تشریح کرد: این آفت موجب بروز ضایعاتی بر روی محصول شده و همچنین تاثیرات منفی در صادرات پسته داشته است، بر اساس این طرح سامانه‌هایی طراحی شده که در خطوط تولید و فرآوری پسته مستقر می‌شود و با استقرار آنها می‌توان سم‌زدایی محصول را انجام داد. این سامانه می‌تواند آفت‌پذیری پسته را از بین برده و همچنین بر ماندگاری و ظرفیت نگهداری این محصول بیافزاید.

به گفته او، فناوری پلاسما عامل مهمی برای دفع آفت سم آفلاتوکسین از محصول پسته است و این فناوری می‌تواند ۹۷ درصد آفت پسیل را دفع کند.

اسلامی با اشاره به اینکه کشور را به ۱۲ قطب تبدیل کرده و استان کرمان یکی از قطب‌هایی است که در طراحی ۱۲ منطقه‌ای که قرار است از فناوری هسته‌ای بهره‌مند شود، در نظر گرفته شده است و در این استان چند نقطه کانونی پیش‌بینی خواهد شد، اظهار کرد: سامانه پرتودهی گاما کاملا به خارج از کشور وابسته بود، اما هم اکنون داخلی سازی شده و در حال حاضر نیز نمونه‌های سوم و چهارم آن در دست ساخت است که امیدواریم با خودکفایی بتوانیم با پرتودهی، آفات محصولات کشاورزی را از بین ببریم که در همین راستا نیز محصول خرما در اولویت قرار دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی محصولات کشاورزی و باغی کشور بیش از ۳۰ درصد ضایعات دارد که به کمک فرآوری هسته‌ای می‌توان این ضایعات را کاهش داد و در شرق استان کرمان نیز محصول خرما را داریم که باید دفع آفات از این باغات انجام شود، ادامه داد: مشکلات کشاورزان استان کرمان به نظر رئیس جمهور خواهد رسید.

او استفاده از تکنولوژی‌های به روز در بحث‌های ژئوفیزیک هوابرد برای شناسایی معادن و بهره‌برداری را از دیگر اولویت‌های این سازمان خواند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

گروگان 20 ساله چگونه از چنگال آدم‌ربایان در جنوب کرمان آزاد شد؟

رهبر انقلاب: بعضی افراد در روزنامه‌ها و فضای مجازی می‌گویند برای تمام کردن اغتشاشات باید «مشکل‌تان را با آمریکا حل کنید» و «صدای ملت را بشنوید»/ صدای رعدآسای ملت، امسال در ۱۳ آبان بلند شد؛ آیا آن را شنیدید؟ شما بشنوید صدای ملت را

ساخت کارخانه فلوتاسیون در 36 ماه رکوردی جهانی است

بیش از 300 مورد فرآورده‌های خام دامی از کرمان به خارج از کشور صادر شد

پایان 44 روز اسارت پسر 20 ساله در چنگ آدم‌ربایان

واکنش یک اقتصاددان به اجرای آزمایشی طرح کالابرگ/ سرنوشت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی در سال آینده چه می‌شود؟

بیماری‌های تنفسی دارد جای سرطان‌ها را می‌گیرد / افزایش بیماری‌های تنفسی نتیجه تغییر اقلیم است

قاتل فراری در عنبرآباد پس از 15 ماه دستگیر شد

در هر ماه 8000 پرونده به دادگاه های شهرستان کرمان ارجاع می شود

42 درصد افراد بالای 60 سال پوکی استخوان دارند / پوکی استخوان سالانه باعث مرگ 4200 نفر در کشور می‌شود / تاثیر آلودگی هوا در کمبود ویتامین D

پربازدید ها

مردم تمایلی برای مصرف برنج داخلی ندارند / دولت فقط شعار می‌دهد چرا که امکانات خرید و نقدینگی برنج را ندارد / بازار را نمی‌توان با سخن و شعار کنترل کرد

زیرساخت‌های ارتباطی کشور خوب نیست / تغییر اساسی در درآمدهای کشور بدون توجه به نقش ICT امکان ندارد

دلار ۱۰ درصد گران شد

واریز سود سهام عدالت ۲مرحله‌ای شد/ سود سهام عدالت دو برابر سال گذشته

بازسازی و ساخت ۹ پل با بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار

واکنش یک اقتصاددان به اجرای آزمایشی طرح کالابرگ/ سرنوشت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی در سال آینده چه می‌شود؟

ساخت کارخانه فلوتاسیون در 36 ماه رکوردی جهانی است

بیش از 300 مورد فرآورده‌های خام دامی از کرمان به خارج از کشور صادر شد

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)