کد خبر: ۴۷۴۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیرکل حزب اراده ملت گفت: حکومت باید برای معترضین شخصیت قائل شود و به قول قدیمی‌ها آدم را آدم حساب کند و بعد به این فکر کند که چگونه می‌تواند خواسته‌های معترضان را برآورده کند.

دبیرکل حزب اراده ملت گفت: حکومت باید برای معترضین شخصیت قائل شود و به قول قدیمی‌ها آدم را آدم حساب کند و بعد به این فکر کند که چگونه می‌تواند خواسته‌های معترضان را برآورده کند.

به گزارش منیبان، احمد حکیمی‌ پور، دبیرکل حزب اراده ملت، در واکنش به اظهارات رئیسی مبنی بر اینکه «صدای معترضان را می‌شنویم» و اینکه آیا نشانه‌ای از اصلاحات مشاهده می‌شود؟ گفت: جهت‌گیری‌ها نشانی از بهبود شرایط ندارد. کما اینکه تورم، افزایش قیمت ارز و سکه کماکان وجود دارد. لذا نشانه‌ای از شنیده شدن صدای معترضان در قوه مجریه و قوه مقننه مشاهده نمی‌شود. حتی در قوه قضائیه هم نشانه‌هایی از شنیده شدن صدای معترضان مشاهده نمی‌شود البته تلاش‌هایی در این قوه صورت می‌گیرد و تخفیف‌هایی در مجازات بازداشت شدگان اعمال می‌شود در مجموع انتظارات معترضان برآورده نشده است.

او در پاسخ به اینکه بنابراین رئیسی در عمل صدای معترضان را نشنید، افزود: اعتراضات درباره کلیت بود و رئیسی یکی از ارکان مجموعه نظام است. در حقیقت درخواست معترضان اصلاحات ساختاری است که قوه مجریه هم یکی از آنها است لذا بحث یک قوه نیست.

حکیمی‌پور در ادامه تصریح کرد: نکته قابل توجه درباره رئیسی این است که او هم کم مانده مانند روسای جمهور قبلی بگوید من کاره‌ای نیستم.

این چهره اصلاح‌طلب در واکنش به اینکه بعد از اعتراضات سیاست‌های دولت منعطف‌تر شد یا خیر اظهار کرد: باید نشانه‌های روشنی درباره سیاست‌های دولت مشاهده شود. تا زمانی که تفکر این باشد اعتراضات از بیرون هدایت می‌شود و کسانی که اعتراض می‌کنند فریب خورده هستند و راه هر گونه مصالحه و انعطافی بسته است. اینکه هر گونه اعتراضی را به بیرون گره بزنند، مجموعه داخلی را بری از مشکلات بدانند و تحلیل کنند که اعتراضات به دلیل ترس بیرونی‌ها از موفقیت‌های حکومت است خروجی مناسبی نخواهد داشت.

حکیمی‌پور ادامه داد: واقعیت امر این است که تحلیل و تبیین غیر واقع‌ بینانه نتایج غیر واقع ‌‎بینانه دارد. در هر صورت باید این نکته پذیرفته شود کسانی که اعتراض دارند خواسته‌های واقعی دارند، عاقل و بالغ هستند، کسی آنها را گول نزده و در مجموع می‌دانند که چه می‌خواهند. حکومت باید برای معترضین شخصیت قائل شود و به قول قدیمی‌ها آدم را آدم حساب کند و بعد به این فکر کند که چگونه می‌تواند خواسته‌های معترضان را برآورده کند.

او با تاکید بر شنیده شدن صدای معترضان توسط حکومت اظهار کرد: نکته دیگر این است که ایران اولین و آخرین کشوری نیست که مردم آن خواسته‌هایی دارند لذا حکومت باید رفتار سایر کشورها را در برخورد با معترضان مشاهده کند و ببیند که آنها چگونه از راه‌های مسالمت‌ آمیز و کم‌ هزینه اعتراضات را رفع و رجوع می‌کنند.

حکیمی‌پور همچنین متذکر شد: البته راه روشن است و مورد عجیبی نیست که فکر بکری برای آن صورت بگیرد. به نظر می‌رسد که اگر حکومت در حل صورت مسئله به فهم مشترک برسد مسئله قابل حل خواهد بود.

دبیرکل حزب اراده ملت درباره اینکه بسیاری بر این باورند که اصلاح‌طلبان در برخورد با اعتراضات اخیر سکوت کردند افزود: اصلاح‌طلبان از نظر جریانی یعنی در قالب شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان از نظر حزبی و هم از موضع فردی هر چه به فکرشان رسیده را بیان کردند و واقعاً حرفی باقی نمانده است. شرایط فعلی کشور به صورتی است که هر حرفی اصلاح‌طلبان بزنند یک طرف به آنها می‌گوید جاسوس هستید، طرف دیگر هم می‌گوید خائن، به این معنی که بیرونی‌ها به اصلاح‌‍طلبان می‌گویند خائن و داخلی‌ها می‌گویند جاسوس. در این میان نکته قابل توجه این است که فضای کشور قطبی شده و وقتی فضا قطبی می‌شود حرف اصلاح‌طلبانه شنیده نمی‌شود.

حکیمی‌پور همچنین اظهار کرد: در مجموع باید رویه‌ها اصلاح شود. به عنوان مثال به تازگی در نشست شفافیت در قوه قضائیه اعلام شده که همه نامه‌ها و مکاتبات سازمان بازرسی نباید محرمانه باشد و همه باید بدانند که چه خبر است و در سازمان بازرسی نباید امر محرمانه داشته باشیم. بنده آن زمان عضو شورای شهر تهران بودم و قاعدتاً نباید موردی که به شهرداری مربوط است از عضو شورا پنهان بماند، قضیه املاک نجومی را پیگیری کردم و از طریق یک خبرنگار هم دنبال شد، در حالی که هیچ نامه محرمانه‌ای نبود اما ببینید چه بر سر ما آوردند یعنی اصل موضوع رها شد و گفتند نامه محرمانه افشا شده و اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ما زدند.

او خاطرنشان کرد: وقتی خبرنگاری، نماینده‌ای یا عضو شورای شهری می‌خواهد بر روی قضیه‌ای که مربوط به حقوق مردم است پیگیری کند اصل موضوع را رها می‌کنند و می‌گویند چرا نامه محرمانه منتشر شده است در صورتی که دزدی و اجحاف در حق مردم و بیت‌المال صورت گرفته است.

حکیمی‌پور با تاکید بر اینکه برای حل مسائل ابتدا باید خود مسئله فهمیده شود، تصریح کرد: نکته مهم این است که صورت مسئله در ایران گم می‌شود. خود مسئله رها می‌شود و بعد آن را تبدیل به موضوع امنیتی و اقدام علیه امنیت ملی قلمداد می‌کنند. بحث بنده این است که حاکمیت در فهم موضوع و تبیین مسئله مسیر را اشتباه می‌رود در این شرایط راه‌حل‌ها هم مناسب نخواهند بود. اصلاح‌طلبان چه باید بگویند که نگفتند، چه اقدامی باید انجام بدهند که ندادند. مسیر اصلاح‌طلبی که مسیر رادیکال نیست، اصلاح‌طلب که نمی‌تواند کوکتل مولوتف بسازد یا به خیابان برود و شعارهای رادیکال بدهد، روش اصلاح‌طلبی روشن است. در حقیقت روش اصلاح کشور و رفع مشکلات با کمترین هزینه است که در این شرایط اگر حکومت راه را بر روی اصلاح‌طلبان ببندد و هم ایرانی‌های خارج از کشور مسیر را تخریب کنند، اصلاح‌ طلبی چه اقدامی انجام بدهد؟ اصلاح‌ طلب که به دنبال قدرت و منسب نیست که بخواهد کلاهی از این نمد درست کند بلکه اصلاح‌طلبان دلسوز کشور هستند.

دبیرکل حزب اراده ملت با تاکید بر اینکه بنابراین گوش شنوایی برای شنیدن صدای اصلاح‌ طلبان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در فضای رادیکال صحبت‌های اصلاح‌ طلبی شنیده نمی‌شود. البته تنها بحث الان نیست بلکه در همه ادوار تاریخ به این ترتیب بود که در فضای تند راه‌حل‌های میانه و مصلحانه به حاشیه می‌رود و گوش شنوایی برای آن نیست.

حکیمی‌پور در پایان در پاسخ به اینکه در شرایط فعلی اصلاح‌طلبان ناامید شدند یا خیر، یادآور شد: خیر اصلاح‌طلبان ناامید نشدند چراکه صبر و استمرار لازمه اصلاح‌طلبی است. اصلاح‌طلبان روش خاص خود را دارند که در همه دنیا آزموده شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پزشکیان: نباید حرفی بزنیم که درگیری و تشنج ایجاد شود / قدرت در وحدت است در تفرق و دعوا نیست

دانش آموزان برای ثبت سفارش کتب درسی هرچه زودتر اقدام کنند

پزشکیان: اگر با صندوق‌های رای قهر کنید، به همان‌ها رای می‌دهید که به محدودیت بیشتر اعتقاد و باور دارند

رییس کل دادگستری کرمان: ۷ نفر در رابطه با فساد در فوتبال ممنوع‌الخروج هستند

صندلی نامزدها در ۴ مناظره پیش‌رو مشخص شد

کودک رفسنجانی نجات بخش 3 بیمار نیازمند عضو

دلیل کبودی ناگهانی پوست بدن چیست

پایان هفته از شدت گرمای هوا در کرمان کاسته می‌شود

کشف 29 هزار ليتر گازوئيل در سيرجان

قیمت سکه و طلا کاهشی شد

پربازدید ها

پخش میزگرد سیاسی دکتر پزشکیان از شبکه یک

میزگرد فرهنگی مسعود پزشکیان از شبکه دو سیما پخش می‌شود

ظریف در میزگرد سیاست خارجی، پزشکیان را همراهی خواهد کرد

نظر پزشکیان درباره مناظره اول

اطلاعیه مهم دفتر رهبر انقلاب درباره نقل قول‌های غیر مستند و برداشت‌های شخصی کاندیداها از بیانات ایشان /فاقد اعتبار و استناد است /از تکرار پرهیز شود

فرصت پاسخگویی را فراهم کنید

مدارس و مساجد محل استقرار شعب انتخابات شهرستان کرمان خواهد بود

صندلی نامزدها در ۴ مناظره پیش‌رو مشخص شد

سن رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

پزشکیان: اگر با صندوق‌های رای قهر کنید، به همان‌ها رای می‌دهید که به محدودیت بیشتر اعتقاد و باور دارند

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از آئین پرسه شادروان فردوس کاویانی در کرمان   (۱ نظر)

پایان زندگی جوان 35 ساله کرمانی بر اثر سقوط در چاه   (۱ نظر)

چرا دلایل رد صلاحیت را با مردم در میان نمی‌گذارید؟ / آنان که دست به رد صلاحیت زده‌اند، صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از افراد را ندارند / اینک حجت تمام شد   (۱ نظر)