کد خبر: ۴۷۴۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیرکل حزب اراده ملت گفت: حکومت باید برای معترضین شخصیت قائل شود و به قول قدیمی‌ها آدم را آدم حساب کند و بعد به این فکر کند که چگونه می‌تواند خواسته‌های معترضان را برآورده کند.

دبیرکل حزب اراده ملت گفت: حکومت باید برای معترضین شخصیت قائل شود و به قول قدیمی‌ها آدم را آدم حساب کند و بعد به این فکر کند که چگونه می‌تواند خواسته‌های معترضان را برآورده کند.

به گزارش منیبان، احمد حکیمی‌ پور، دبیرکل حزب اراده ملت، در واکنش به اظهارات رئیسی مبنی بر اینکه «صدای معترضان را می‌شنویم» و اینکه آیا نشانه‌ای از اصلاحات مشاهده می‌شود؟ گفت: جهت‌گیری‌ها نشانی از بهبود شرایط ندارد. کما اینکه تورم، افزایش قیمت ارز و سکه کماکان وجود دارد. لذا نشانه‌ای از شنیده شدن صدای معترضان در قوه مجریه و قوه مقننه مشاهده نمی‌شود. حتی در قوه قضائیه هم نشانه‌هایی از شنیده شدن صدای معترضان مشاهده نمی‌شود البته تلاش‌هایی در این قوه صورت می‌گیرد و تخفیف‌هایی در مجازات بازداشت شدگان اعمال می‌شود در مجموع انتظارات معترضان برآورده نشده است.

او در پاسخ به اینکه بنابراین رئیسی در عمل صدای معترضان را نشنید، افزود: اعتراضات درباره کلیت بود و رئیسی یکی از ارکان مجموعه نظام است. در حقیقت درخواست معترضان اصلاحات ساختاری است که قوه مجریه هم یکی از آنها است لذا بحث یک قوه نیست.

حکیمی‌پور در ادامه تصریح کرد: نکته قابل توجه درباره رئیسی این است که او هم کم مانده مانند روسای جمهور قبلی بگوید من کاره‌ای نیستم.

این چهره اصلاح‌طلب در واکنش به اینکه بعد از اعتراضات سیاست‌های دولت منعطف‌تر شد یا خیر اظهار کرد: باید نشانه‌های روشنی درباره سیاست‌های دولت مشاهده شود. تا زمانی که تفکر این باشد اعتراضات از بیرون هدایت می‌شود و کسانی که اعتراض می‌کنند فریب خورده هستند و راه هر گونه مصالحه و انعطافی بسته است. اینکه هر گونه اعتراضی را به بیرون گره بزنند، مجموعه داخلی را بری از مشکلات بدانند و تحلیل کنند که اعتراضات به دلیل ترس بیرونی‌ها از موفقیت‌های حکومت است خروجی مناسبی نخواهد داشت.

حکیمی‌پور ادامه داد: واقعیت امر این است که تحلیل و تبیین غیر واقع‌ بینانه نتایج غیر واقع ‌‎بینانه دارد. در هر صورت باید این نکته پذیرفته شود کسانی که اعتراض دارند خواسته‌های واقعی دارند، عاقل و بالغ هستند، کسی آنها را گول نزده و در مجموع می‌دانند که چه می‌خواهند. حکومت باید برای معترضین شخصیت قائل شود و به قول قدیمی‌ها آدم را آدم حساب کند و بعد به این فکر کند که چگونه می‌تواند خواسته‌های معترضان را برآورده کند.

او با تاکید بر شنیده شدن صدای معترضان توسط حکومت اظهار کرد: نکته دیگر این است که ایران اولین و آخرین کشوری نیست که مردم آن خواسته‌هایی دارند لذا حکومت باید رفتار سایر کشورها را در برخورد با معترضان مشاهده کند و ببیند که آنها چگونه از راه‌های مسالمت‌ آمیز و کم‌ هزینه اعتراضات را رفع و رجوع می‌کنند.

حکیمی‌پور همچنین متذکر شد: البته راه روشن است و مورد عجیبی نیست که فکر بکری برای آن صورت بگیرد. به نظر می‌رسد که اگر حکومت در حل صورت مسئله به فهم مشترک برسد مسئله قابل حل خواهد بود.

دبیرکل حزب اراده ملت درباره اینکه بسیاری بر این باورند که اصلاح‌طلبان در برخورد با اعتراضات اخیر سکوت کردند افزود: اصلاح‌طلبان از نظر جریانی یعنی در قالب شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان از نظر حزبی و هم از موضع فردی هر چه به فکرشان رسیده را بیان کردند و واقعاً حرفی باقی نمانده است. شرایط فعلی کشور به صورتی است که هر حرفی اصلاح‌طلبان بزنند یک طرف به آنها می‌گوید جاسوس هستید، طرف دیگر هم می‌گوید خائن، به این معنی که بیرونی‌ها به اصلاح‌‍طلبان می‌گویند خائن و داخلی‌ها می‌گویند جاسوس. در این میان نکته قابل توجه این است که فضای کشور قطبی شده و وقتی فضا قطبی می‌شود حرف اصلاح‌طلبانه شنیده نمی‌شود.

حکیمی‌پور همچنین اظهار کرد: در مجموع باید رویه‌ها اصلاح شود. به عنوان مثال به تازگی در نشست شفافیت در قوه قضائیه اعلام شده که همه نامه‌ها و مکاتبات سازمان بازرسی نباید محرمانه باشد و همه باید بدانند که چه خبر است و در سازمان بازرسی نباید امر محرمانه داشته باشیم. بنده آن زمان عضو شورای شهر تهران بودم و قاعدتاً نباید موردی که به شهرداری مربوط است از عضو شورا پنهان بماند، قضیه املاک نجومی را پیگیری کردم و از طریق یک خبرنگار هم دنبال شد، در حالی که هیچ نامه محرمانه‌ای نبود اما ببینید چه بر سر ما آوردند یعنی اصل موضوع رها شد و گفتند نامه محرمانه افشا شده و اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ما زدند.

او خاطرنشان کرد: وقتی خبرنگاری، نماینده‌ای یا عضو شورای شهری می‌خواهد بر روی قضیه‌ای که مربوط به حقوق مردم است پیگیری کند اصل موضوع را رها می‌کنند و می‌گویند چرا نامه محرمانه منتشر شده است در صورتی که دزدی و اجحاف در حق مردم و بیت‌المال صورت گرفته است.

حکیمی‌پور با تاکید بر اینکه برای حل مسائل ابتدا باید خود مسئله فهمیده شود، تصریح کرد: نکته مهم این است که صورت مسئله در ایران گم می‌شود. خود مسئله رها می‌شود و بعد آن را تبدیل به موضوع امنیتی و اقدام علیه امنیت ملی قلمداد می‌کنند. بحث بنده این است که حاکمیت در فهم موضوع و تبیین مسئله مسیر را اشتباه می‌رود در این شرایط راه‌حل‌ها هم مناسب نخواهند بود. اصلاح‌طلبان چه باید بگویند که نگفتند، چه اقدامی باید انجام بدهند که ندادند. مسیر اصلاح‌طلبی که مسیر رادیکال نیست، اصلاح‌طلب که نمی‌تواند کوکتل مولوتف بسازد یا به خیابان برود و شعارهای رادیکال بدهد، روش اصلاح‌طلبی روشن است. در حقیقت روش اصلاح کشور و رفع مشکلات با کمترین هزینه است که در این شرایط اگر حکومت راه را بر روی اصلاح‌طلبان ببندد و هم ایرانی‌های خارج از کشور مسیر را تخریب کنند، اصلاح‌ طلبی چه اقدامی انجام بدهد؟ اصلاح‌ طلب که به دنبال قدرت و منسب نیست که بخواهد کلاهی از این نمد درست کند بلکه اصلاح‌طلبان دلسوز کشور هستند.

دبیرکل حزب اراده ملت با تاکید بر اینکه بنابراین گوش شنوایی برای شنیدن صدای اصلاح‌ طلبان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در فضای رادیکال صحبت‌های اصلاح‌ طلبی شنیده نمی‌شود. البته تنها بحث الان نیست بلکه در همه ادوار تاریخ به این ترتیب بود که در فضای تند راه‌حل‌های میانه و مصلحانه به حاشیه می‌رود و گوش شنوایی برای آن نیست.

حکیمی‌پور در پایان در پاسخ به اینکه در شرایط فعلی اصلاح‌طلبان ناامید شدند یا خیر، یادآور شد: خیر اصلاح‌طلبان ناامید نشدند چراکه صبر و استمرار لازمه اصلاح‌طلبی است. اصلاح‌طلبان روش خاص خود را دارند که در همه دنیا آزموده شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

سازمان هواپیمایی: نبود بلیت به دلیل افزایش تقاضا است

سال آینده قیمت دارو برای بیمار افزایش نمی‌یابد

وقوع ۲ زمین لرزه طی امروز در استان کرمان

جزئیات فوت یک وکیل در سیرجان توسط دادستان عمومی و انقلاب این شهر

ببینید| فیلم مواجهه احساسی جوان گروگان گرفته شده کرمانی با خانواده خود پس از 70 روز/ گروگان‌گیران چقدر مطالبه کردند؟/ فرمانده پلیس استان توضیح می‌دهد

ببینید| گزارش تصویری از مراسم نکوداشت محمدجواد حجتی کرمانی در تهران

حجتی کرمانی: میراث امام بسیار عظیمی است، قدرش را بدانیم/ جگرم خون است که این میراث دارد پاره پاره می‌شود

مجید انصاری: نام بزرگان انقلاب در صدا و سیما که نام آن‌ها قاچاق است/ انقلابی گری خلاصه شده بر چشم بستن بر همه ارزش‌های گذشته

آیت‌الله محقق داماد: حجتی کرمانی چندین سال شکنجه دیدند، ولی برای رسیدن به قدرت نبود/ اگر انتقادی دارد هم می‌گوید؛ آزادگی همین است

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات: حجتی کرمانی مرد نقد انتقاد است، بعضی‌ها وارد نقد دیگران می‌شوند، ولی نقد خود و همفکران را پذیرا نیستند/ علامه طباطبائی از حجتی کرمانی به عنوان دانشمند ارجمند یاد کرده

پربازدید ها

مجید انصاری: امام خمینی(ره) در برخورد با جوانان مقدس‌مآبانه برخورد نمی‌کرد/ دستگاه‌های حاکمیتی پای خودشان را از زندگی مردم بیرون بکشند/ قانون باید حاکم باشد نه سلیقه اشخاص/ داماد امام می‌گوید امام یکبار نفرمود که چرا صورتت را تیغ می‌زنی؟/ صداوسیما امروز تبدیل به رسانه‌ای شده است که سلیقه یک اقلیت بسیار محدود، جزم‌اندیش و متحجر در آن حاکم است/اگر شهید سلیمانی زنده بود، توسط همین تندروهای انقلابی‌نما به عنوان یک فرد واداده و بی‌بصیرت متهم می‌شد+ویدئوی خلاصه اظهارات

مشکلات و مسایل مردم جز با رجوع خرد ملی و جلب همکاری همگان شدنی نیست/ تندروها حق ندارند به جای اکثریت مردم حرف بزند

خاتمی در حرم امام چه گفت؟/ +تصاویر

بیانیه اخیر خاتمی فراخواندن عقلا فارغ از جناح‌بندی‌ها برای عبور از بحران بود

مجید انصاری: نام بزرگان انقلاب در صدا و سیما که نام آن‌ها قاچاق است/ انقلابی گری خلاصه شده بر چشم بستن بر همه ارزش‌های گذشته

سید حسن خمینی: امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد

تحلیل عباس عبدی از بیانیه‌های اخیر

سید حسن خمینی: در کنار دینداری باید به اخلاق هم توجه کنیم/ زبان مبارزین روزهای انقلاب و روزهای سخت، زبان تلخی است/ این طیف شجاعت لازم برای گفتن حرف‌هایشان را دارند و اگر قرار بود شجاع نباشد انقلابی نمی‌شدند

دفاع تمام‌قد «کیهان» از مولدسازی دولت رئیسی با حمله به روحانی، خاتمی و هاشمی / عملکرد سیاه‌تان، شرم‌آور است

حجتی کرمانی: میراث امام بسیار عظیمی است، قدرش را بدانیم/ جگرم خون است که این میراث دارد پاره پاره می‌شود

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)