کد خبر: ۵۱۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۳
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: فرایند بررسی اعتراض داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در هیات نظارت استان تحت هیات مرکزی نظارت از ۲۵ آبان ماه شروع می‌شود و طی دو مرحله تا ۲۰ بهمن ماه ادامه دارد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: فرایند بررسی اعتراض داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در هیات نظارت استان تحت هیات مرکزی نظارت از ۲۵ آبان ماه شروع می‌شود و طی دو مرحله تا ۲۰ بهمن ماه ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، محسن اسلامی در تشریح آخرین وضعیت و فرآیند برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: بر اساس قانون، فرآیند بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس در هیات‌های اجرایی به پایان رسیده و در پایان روز ۱۸ آبان ماه نتایج بررسی و صورت جلسه‌های تنظیم شده از سوی هیات‌های اجرایی به ستاد انتخابات وزارت کشور ارسال شده است.

وی افزود: این مستندات برای هیات نظارت ارسال شده و نتایج بررسی‌های انجام شده در تاریخ های ۱۹ و ۲۰ آبان ماه از طریق فرماندار مرکز حوزه به صورت پیامکی - تلفنی  یا پستی به داوطلبان ابلاغ شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با تاکید بر اینکه داوطلبان به محض دریافت ابلاغ می‌توانند به صورت شخصی به فرمانداری مرکز حوزه مراجعه و مستندات عدم احراز  یا عدم تایید را درخواست کنند، گفت:  فرماندار مرکز حوزه ملزم هست مستندات عدم احراز یا عدم تایید را به فرد داوطلب مورد نظر اعلام کند که این بر اساس قانون انجام می‌شود.

اسلامی تصریح کرد: در ادامه چنانچه داوطلب نسبت به نتیجه بررسی صلاحیت در هیات اجرایی معترض باشد، بر اساس قانون از ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه جاری می‌تواند از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۸:۰۰ به صورت الکترونیکی به سامانه پنجره واحد وزارت کشور مراجعه کند و وارد لینک خدمت شورای نگهبان شده و ثبت اعتراض داشته باشد.

وی با تاکید بر اهمیت ثبت اعتراض در پنجره واحد وزارت کشور، گفت: فرایند بررسی اعتراض‌ها در هیات نظارت استان تحت هیات مرکزی نظارت از ۲۵ آبان ماه شروع می‌شود و تا ۱۴ دی ماه ادامه دارد. سپس هیات نظارت استان اعلام نظر خواهد کرد و چنانچه داوطلب نسبت به نتیجه بررسی اعتراض مجدد داشته باشد نظر خود را ثبت می‌کند و مجددا در مدت زمان ۳۰ روز این اعتراض فرد در شورای نگهبان بررسی می شود.

وی افزود: بر اساس قانون شورای نگهبان از ۲۰ دی ماه تا ۱۹ بهمن ماه به موضوع اعتراض‌ها ورود خواهد کرد.

سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور درباره اعلام نتایج هیات‌های اجرایی در مورد احراز و یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان و برخی تبلیغات مغرضانه تصریح کرد: هیات‌های اجرایی یک ترکیب مشترک حقوقی و مردمی هستند که سه نفر از ارکان حقوقی شامل فرماندار، رییس ثبت احوال و نماینده دادگستری به همراه هشت تن از معتمدین مردم در آن حضور دارند و این هیات‌ها یک شخصیت مستقل دارند.

وی تاکید کرد: هیات‌های اجرایی بررسی صلاحیت‌ها را  انجام می‌دهند و بر اساس تبصره ماده ۶۰ رد صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس باید مستند به قانون و بر اساس مدارک و اسناد معتبر باشد. هیات‌های اجرایی در سراسر کشور به صورت منظم و بر اساس استعلام‌ها از پنج دستگاه فراجا، دادستانی، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و ثبت احوال کشور و بررسی‌های محلی در مورد افراد تشکیل جلسه داده و اعلام نتیجه کرده‌اند.

اسلامی همچنین با اشاره به اینکه در قانون جدید انتخابات به موضوع عدم تایید و عدم احراز در مورد هر داوطلب اشاره شده است، گفت: عدم احراز برمی‌گردد به داوطلبانی که نقص پرونده داشته‌اند و عمده این موارد هم برمی‌گردد به بند ۹ ماده ۳۱ قانون که اشعار می‌دارد داوطلب می‌بایست سابقه پنج سال فعالیت اجرایی، آموزشی و یا پژوهشی را ارائه کند که برخی افراد اطلاعات مورد نظر را در هنگام ثبت‌نام درست بارگذاری نکرده‌اند.

وی افزود: بر همین اساس شرایط احراز برای هیات‌های اجرایی شکل نگرفته و چنانچه داوطلب اعتراض دارد می‌باید آن را در هیات نظارت ثبت کند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: بر اساس قانون، چنانچه اگر برای فردی که از سوی هیات‌های اجرایی عدم احراز و یا عدم تایید صادر شده اعتراض ثبت نکند بررسی انجام نخواهد شد و هرگونه بررسی اعتراض منوط به ثبت آن از سوی داوطلب نمایندگی مجلس است.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای انتخاب ۲۹۰ نماینده برای یک دوره چهارساله و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری برای انتخاب ۸۸ عضو این مجلس برای یک دوره هشت ساله روز جمعه ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۲ در سراسر کشور برگزار می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برای ارائه لیست در انتخابات مجلس، منتظر تصمیم شورای نگهبان هستیم

پیش‌بینی وضعیت هوای استان کرمان طی امروز  

شیوع سوسک سرخرطومی حنایی به نخلستان‌های جنوب نگران کننده است

پیشگیری از پوکی استخوان با این خوراکی خوشمزه

جدیدترین قیمت انواع سکه و طلا در بازار

دستگیری شرور مسلح با ۱۳سلاح غیرمجاز

هشدار دامپزشکی نرماشیر در خصوص بیماری تب برفکی

ریزش گسترده قیمت‌ها در بازار خودرو

مدیرعامل آبفای استان کرمان: طرح آبرسانی به ۶۶۹ روستا در کرمان در حال اجراست

رئیس دادگستری ریگان عنوان کرد: دریافت یک سال حقوق یک کارمند بدون حضور در محل کار

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۲ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۸ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)