کد خبر: ۴۴۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
ارسال به دوستان
ذخیره
 من احمد یوسف‌زاده یا بقول مردم روستایمان، "احمدک محد ایسف"، با تفکری مخصوص خودم که یحتمل سرچشمه‌اش به روزگار اسیری‌ام برمی‌گردد، به دعوت استاد نازنیم دکتر بصیری، مدیریت فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان را پذیرفتم.

آنچه می‌خوانید متن سخنرانی احمد یوسف‌زاده نویسنده و روزنامه‌نگار کرمانی است که در آیین تودیع وی ارائه شده است:

بنام خدا

 من احمد یوسف‌زاده یا بقول مردم روستایمان، "احمدک محد ایسف"، با تفکری مخصوص خودم که یحتمل سرچشمه‌اش به روزگار اسیری‌ام برمی‌گردد، به دعوت استاد نازنیم دکتر بصیری، مدیریت فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان را پذیرفتم. از اول روز، با خدای خود عهد کردم که سلیقه سیاسی‌ام را که اتفاقا در آن، صاحب نظر بودم، پشت در دانشگاه بگذارم و میز فرهنگ را سیاست‌زده  نکنم و نکردم.

بعنوان مسلمانی یک آتشه و معمولی و یک عاشق وطن، همه آرزویم این بود اگر نمی‌توانم کسی را بر قطار انقلاب و ارزش‌ها سوار کنم، دست کم کسی را پیاده هم نکنم!

نهج‌البلاغه به من یاد داده بود که "مردم یا برادر تو اند در دین یا همتای تو در آفرینش"

قرآن به من آموخته بود که

" فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فضا غلیظ القلب لانفضوا من حولک"

و از حافظ یاد گرفته بودم  که

" آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است

با دوستان مروت، با دشمنان مدارا"

با چنین آموزه‌هایی بود که وقتی دختری بی‌پناه و اشکبار به دفترم آمد و گفت بخاطر عکس پروفایلش حذف ترم شده است، تصور اینکه دخترک محروم از سایه پدر، بجای آمدن به دانشگاه کجا باید سرش را پناه بگیرد تا مادر بیمارش متوجه اخراجش نشود، دیوانه‌ام می‌کرد و ناچار به التماس پیش این و آن می‌رفتم تا از ذنب لا یغفر دخترک بگذرند و بگذارند در دانشگاه بماند.

من با تمام وجود به آزادی اندیشه و بیان در میان دانشجویان اعتقاد داشتم و دلم می‌خواست دانشجوجماعت در ورطه تملق و مصلحت اندیشی نیفتد تا بتواند با قدرت تمام، از تمام قدرت، انتقاد کند و مطالبه‌گر باشد، بلکه فرهنگ نقدپذیری در حاکمان جا بیفتد و پذیرفته بشود.

در چشم من، دانشجوی بسیجی و اصلاح‌طلب و اصولگرا همه فرزندان ایران عزیز بودند و هیچکدام را مستحق طرد و تحدید نمی‌دانستم.

در کمیته ناظر بر نشریات که دبیرش بودم هیچوقت راضی به تعطیلی هیچ نشریه‌ای نبودم و نخواستم هیچ صدایی خاموش بشود حتی صدای مخالف.

به چند مرجع تقلید نامه نوشتم که ای بزرگان قوم! در کجای اسلام آمده  دانشجویی را به خطایی که مقتضای جوانیست، با محروم کردنش از طلب علم که فریضه است تنبیه کنند؟

به تبعیت از حدیث ادخال السرور فی قلوب المومنین، تلاش کردم غم غربت دانشجویان غریب و افسرده شهرستانی را با تدارک برنامه‌های شاد و جوان پسند کم کنم و صد البته که از اول برنامه تا آخر برنامه دلم بلرزد که کسی در آخر سالن دستی نیفشاند و داستانی درست نشود!

اگر دست دبیر کانون قرآن را گرفتم، پای دبیر کانون موسیقی را هم نکشیدم، دست او را هم گرفتم، چون علایق هر دو برایم قابل احترام بود.

شاید باورتان نشود ولی احمدک برای هر آجری که از بنای عظیم دانشگاه می‌افتاد و برای هر شاخه‌ای که از فضای سبز دانشگاه می‌شکست، غصه می‌خورد و برای جبرانش دست به دامن مسول مربوطه می‌شد.

گفتن ندارد، اما به لطف خدا به اندازه حقوقی که این هفت سال گرفته‌ام، برای دانشگاه از بیرون کمک‌گرفته و تجهیزات خریده‌ام.

هر کجا تریبونی گیر می‌آوردم برای بلند کردن نام دانشگاه حریص بودم، از فرصت ملاقات با رهبر معظم انقلاب گرفته تا چند هفته‌پیش که تلویزیون سراسری از بخش‌ها و دانشکده‌ها تصویرها گرفت و برد برای پخش.

اینها که گفتم حدیث نفس نبود، گزارش عملکرد هم نبود، بیان تجربه‌ای مدیریتی است تا بعد از من، در صورت صلاحدید دنبال بشود. بدیهی است اگر بنا به گزارش دادن بود با پاور پوینت، نمودارهای گرد و میله‌ای رنگارنگ و صدها فیلم و تصویر برای نمایش داشتم، اما یادآوری آن ستاره‌ای که هفته پیش با تلسکوپ هابل رصد شد که سیزده ملیارد سال طول کشیده تا نورش به زمین برسد، از گزارش دادن در باره هفت سال بازی کودکانه بیزارم کرد.

باری هرچه بود، اینک به درخواست من، بار این مسئولیت آدم پیر کن، بر دوش خدمتگزاری دیگر گذاشته می‌شود که امیدوارم تحملش را داشته باشد.

از همه اساتید محترم، همکاران عزیزم و بخصوص دانشجویان نازنین طلب عفو دارم و 

خطاب به رییس محترم دانشگاه جناب دکتر اکبری بزرگوار عرض می‌کنم:

ساقیا لطف نمودی قدحت پر می باد

که به تدبیر تو تشویش خمار آخر شد.

احمد یوسف‌زاده

فروردین چهارصد و یک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بیانیه ۷۰ فعال سیاسی و رسانه‌ای در محکومیت اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه

از سهمیه ۶۰ هزار نفری اشتغال استان کرمان در سال جاری 53 هزار نفر محقق شده است

روحانی: وقتی مجبور به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شدیم که خطر کمرنگ شدن حمایت مردم وجود داشت/ کلید حل مشکلات امروز بازگشت به انتخابات رقابتی است

از اظهار نظر در خصوص تغییرات مدیریتی تا موضوع انتقال آب و کمبود سوخت در جنوب

رسید ساز جعلی؛ شیوه جدید کلاهبرداران اینترنتی/  شهروندان مراقب رسیدهای جعلی باشند

علائم کمبود آهن در بدن

کرمان یک سوم بارش سال آبی را دریافت کرده است / بارش ها نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد کاهش داشته است

بازهم رئیسی، بازهم «آمار نادرست» / حداقل، آمار رسمی دولت خودتان را مطالعه می‌کردید + سند

تکذیب خبر رفع ممنوعیت واردات برنج/ تمایل مردم شمال به خرید محصولات خارجی

کنایه سنگین همتی به اعلام «رنج بیشتر بردن از گرانی» رئیسی در گفت و گوی زنده تلویزیونی

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)