کد خبر: ۴۶۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: برای موفق شدن در بیدار کردن به موقع کودک، از جدول تشویق استفاده کنید. محافظت بیش از اندازه از کودک، مانع رشد او خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: برای موفق شدن در بیدار کردن به موقع کودک، از جدول تشویق استفاده کنید. محافظت بیش از اندازه از کودک، مانع رشد او خواهد بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، در برنامه مادر کودک شبکه سلامت، مجری برنامه میزبان دکتر مهدیه صالحی، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی به گفت وگو پرداختند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که چه کنیم که بیدار شدن صبحگاهی برای کودک خوشایند باشد، گفت: وقت گذاشتن والدین برای از بستر بلند شدن کودکان و نوجوانان بسیار موثر است. در این زمان کودک نیاز به فرصت دارد و خواب‌آلوده است. بیدار کردن کودک به حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه وقت نیاز دارد. استفاده از کلماتی مانند سلام، صبح بخیر عزیزم، بیدار شو، همراه با نوازش، تشویق و ترغیب، از راه‌های بیدار کردن خوشایند کودک محسوب می‌شوند.

این روانپزشک گفت: گاهی کار‌هایی می‌کنیم که مقاومت کودک در برابر بیدار شدن ادامه پیدا کند. مانند زدن، برچسب تنبل بودن به کودک زدن، یا این که تو لوس هستی! والدین باید توجه کنند که اگر روشی را به اشتباه آموزش دیده باشند، کنار بگذارند. ما می‌خواهیم تنها با دادن یک پیام خوشایند و آرام، کودک خود را بیدار کنیم.

وی گفت: در کودکان بزرگتر تهیه ساعت زنگ‌دار، باعث ایجاد حس مسئولیت بیدار شدن در او می‌شود. البته این حس به یک‌باره ایجاد نخواهد شد و به مرور شکل می‌گیرد. والدین گاهی به اندازه‌ای از کودکان حمایت می‌کنند که کودک عواقب کوتاهی‌های کار خود را نمی‌پذیرد. گاهی باید به کودک و نوجوان اجازه داد تا چند بار با عواقب کار‌های خود مواجه شود و مسئولیت آن را بپذیرد.

دکتر صالحی در پاسخ به این سوال که چه راهکار‌هایی را باید به روش تربیتی اضافه کرد تا در حل این مشکل موفق بود، گفت: به والدین توصیه می‌شود از جدول تشویق استفاده کنند. خصوصیات خوب کودک را با کلام اظهار کنند. مانند چقدر خوب است که زود بلند شدی یا چه خوب است که بلند سلام می‌کنی! در این بین هدیه‌های معنوی بسیار ارزشمند هستند. مانند آغوش گرفتن یا پارک بردن کودک. البته هدیه‌های مادی با فاصله‌های دورتر نیز می‌توانند تاثیرگذار باشند.

وی گفت: گاهی کودک قشقرق راه می‌اندازد و درخواست می‌کند که به مدرسه نرود. والدین به هیچ وجه نباید موافقت کنند؛ زیرا باعث عادت می‌شود و این کار را تکرار می‌کند. محافظت بیش از اندازه از کودک، مانع رشد او خواهد بود. به طور مثال اگر کودک دیر به مدرسه رفت، به جای موجه کردن تاخیر، به مدرسه اعلام کنید که اگر روش تنبیهی خاصی در این زمینه دارند، اعمال کنند تا کودک مسئولیت اعمال خود را به گردن بگیرد.

روش تنبیه هرگز با ترساندن کودک و آسیب زدن روانی به او، جایز نیست. تنها محروم کردن کودک از یک امتیاز مثل سلب یک وسیله بازی، می‌تواند یک تنبیه محسوب شود. در این بین زمان تنبیه اهمیت دارد و باید بلافاصله اعمال شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: برای موفق شدن در بیدار کردن به موقع کودک، از جدول تشویق استفاده کنید. به رعایت بهداشت خواب کودک مانند خوابیدن به موقع کودک توجه کنید و مسئولیت بیدار شدن کودک را به خودش بسپارید.

وی گفت: والدین باید برای قوانین منزل ارزش زیادی قائل باشند؛ زیرا اصل قانون‌گذاری با والدین است که یکی از این قوانین ساعت خواب است.

او گفت: بعضی از مسائل نیز باعث مقاومت صبحگاهی در بیدار شدن کودک می‌شوند. مانند انجام ندادن تکالیف مدرسه و یا دوست نداشتن مدرسه، در این صورت باید دلایل این موانع و مشکلات را پیدا کرده و در رفع آن‌ها اقدام کنید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

زمان برگزاری امتحانات دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم کرمان اعلام شد ​

استان کرمان به سامانه شفافیت توزیع مرغ پیوست

وزیر کار: استفاده از کالابرگ الکترونیک اختیاری شد

توصیه مهم؛ اول استعلام بگیرید بعد چک قبول کنید

سربازان منقضی خدمت سال ۹۷ به بعد می‌توانند تسهیلات بانکی بگیرند

کمبود ویتامینی که اغلب نادیده گرفته می‌شود

عدم مراجعه بیش از 40 هزار کرمانی برای دریافت کارت ملی هوشمند

۱۹ درصد مدارس کشور فرسوده هستند

زمان بازگشت تیم ملی از قطر مشخص شد

70  درصد موارد حیوان گزیدگی در کرمان ناشی از گزش سگ است / برنامه مبارزه با سگ‌های ولگرد در کرمان به صورت کامل انجام نشده است

پربازدید ها

۶ زندانی اغتشاشات اخیر از زندان کرمان آزاد شدند

دستگیری فردی با 60 قطعه سکه دوره صفوی در کرمان

رهایی کودک 9 ساله از چنگ آدم ربایان

چرا بیش از ۳ بار در روز نباید چای نوشید؟

وضعیت جوی کرمان تا پایان هفته آرام است

واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی تا چند روز آینده

زمان برگزاری امتحانات دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم کرمان اعلام شد ​

وعده وزارت بهداشت؛ از ماه آینده مشکل کمبود دارو حل می‌شود

سارقان میلیاردی ظروف مسی در دام پلیس گرفتار شدند

کمبود ویتامینی که اغلب نادیده گرفته می‌شود

پر بحث

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۲ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۲ نظر)

از تیشه بده اره بگیر زاهدی و پورابراهیمی تا تشر سردار معروفی/ زاهدی: آقای فداکار را از زمانی که دانشجو بود می‌شناسم/ پورابراهیمی: اگر برخی‌ها آقای فداکار را از دوره دانشجوئی می‌شناسند من ایشان را از زمان جنگ می‌شناسم   (۱ نظر)

مهدی آگاه درگذشت   (۱ نظر)

مویدی: پول مردمی که نان ندارند بخورند را به دوستان‌تان می‌دهید/ فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی سیاسی است تا فرهنگی/ امینی‌زاده: خیلی وقاحت می‌خواهد به یک جریان مردمی انگ سیاسی بزنیم/ بله کار سیاسی ما تقویت جریان انقلابی است   (۱ نظر)

سریال «بی همگان» جای «بی نشان» را می‌گیرد   (۱ نظر)

روایت داماد و مشاور ارشد ترامپ از شب ترور شهید قاسم سلیمانی   (۱ نظر)