کد خبر: ۴۷۸۰۲
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: ۱۷۷ هزار مرگ زودرس در ایران داریم که زیر ۷۰ سالگی است و قابل پیشگیری است که در این مورد نیز بیماری‌های سندرم متابولیک و چاقی و…، بیشتر توجه می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: ۱۷۷ هزار مرگ زودرس در ایران داریم که زیر ۷۰ سالگی است و قابل پیشگیری است که در این مورد نیز بیماری‌های سندرم متابولیک و چاقی و…، بیشتر توجه می‌کند.

به گزارش مهر، علیرضا زالی اظهارداشت: امروز با نگرانی زیادی در نظام سلامت کشور درباره چاقی و اضافه وزن مواجه هستیم.

وی بر هماهنگی رابطه چاقی و بسیاری از بیماری‌ها تاکید کرد و افزود: تقریباً در اکثر بیماری‌های حاد و مزمن، چاقی به عنوان یک عامل خطر محسوب می‌شود.

زالی با بیان اینکه برنامه‌های متنوعی درخصوص بحث چاقی مطرح شده است، ادامه داد: کماکان هنوز یکی از اصیل‌ترین روش‌های تشخیص درمان و پیگیری و ارزیابی و تنظیم الگوریتم‌های درمانی براساس BMIصورت می‌گیرد ولی نیاز به بازنگری دارد.

وی با اشاره به ابتلای بیش از ۲۵ درصد جمعیت دنیا به اضافه وزن و چاقی، گفت: در ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه که به سرعت شهرنشینی و تغییر الگوی زندگی را تجربه می‌کند این آمار با سیری شتابان رو به افزایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه حداقل پیش بینی می‌شود که ۴,۵ درصد مردم دچار چاقی مفرط باشند، گفت: سهم بیماری‌های غیر واگیری که بسیاری از آنها با چاقی در ارتباط است حدود ۸۲ درصد مرگ و میر سالانه در ایرانیان است.

زالی افزود: در ایران بسیاری از مردم معتقدند که چاقی بیماری نیست و یا در بروز بیماری‌ها نقشی ندارند بنابراین اگر آگاهی بخشی به مردم را در زمنیه چاقی جدی بگیریم بسیار مؤثر است.

وی با اشاره به تداخل عوامل محیطی و ژنتیکی در حوزه چاقی، یادآور شد: تحقیقات نشان داد که عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی، تغذیه، میزان فعالیت فیزیکی، الگوی غذایی و استرس نیز در بروز چاقی مؤثر هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: مهم‌ترین نقشی که امروز کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد ارتباط چاقی و ایمنی بدن است و به نظر می‌رسد که بسیاری از مشکلات موجود در حوزه بیماری‌های چاقی سرمنشا آن به سیستم ایمنی برمی‌گردد.

زالی ادامه داد: امروز مشخص شده هورمون‌هایی مثل انسولین، لپتین، کورتیزول و…، چقدر در این زمینه نقش آفرینی می‌کنند به خصوص لپتین که نقش عجیبی در چاقی دارد.

وی افزود: هیپوتالاموس به عنوان کوردیناتور در حوزه چاقی و سیری و یا گرسنگی و به خصوص دریافت و مصرف انرژی نقش پررنگی دارد که اگر این تراز به هم بریزد و فردی حتی سه دهم ناترازی بین مصرف و دریافت انرژی داشته باشد در عرض ۹ سال منجر به افزایش وزن ۲۰ درصدی وی می‌شود.

زالی در ادامه با اشاره به نقش چاقی در بروز سرطان‌های مختلف گفت: در مردان سرطان پروستات، مثانه، کلورکتال، سرطان معده شیوع بالاتری در افراد چاق دارد. در خانم‌های چاق نیز سرطان پستان، دهانه رحم و سرویکس شیوع بالاتری دارد. بنابراین یک ریسک فاکتور برای کانسر می‌تواند چاقی باشد.

وی تاکید کرد: در حوزه درمان و پیشگیری چاقی باید کارهای برجسته‌تری انجام شود و شاید استفاده از ظرفیت‌های داروهای نوین که می‌تواند اثرات خوبی را در درمان ایفا کند.

زالی ادامه داد: وقتی بیمار چاق یک بیماری همراه دارد فقط شاخص توده بدنی برای تشخیص چاقی کافی نیست و در صورت وجود برخی بیماری‌های مزمن همراه با چاقی شاید زودتر نیاز باشد که درمان چاقی برای این فرد انجام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تنوع درمان چاقی، افزود: بسیاری از مشکلات فیزیوپاتولوژیک چاقی با جراحی می‌تواند کاهش یافته و باید در زمان مقتضی به دنبال آن رفت.

زالی تاکید کرد: هیچ چیز جایگزین تغییر الگوی زندگی و استراتژی‌های نوین، فعالیت‌های ورزشی، تغییر سبک تغذیه زندگی در پیشگیری و کنترل چاقی نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

سال آینده قیمت دارو برای بیمار افزایش نمی‌یابد

وقوع ۲ زمین لرزه طی امروز در استان کرمان

جزئیات فوت یک وکیل در سیرجان توسط دادستان عمومی و انقلاب این شهر

ببینید| فیلم مواجهه احساسی جوان گروگان گرفته شده کرمانی با خانواده خود پس از 70 روز/ گروگان‌گیران چقدر مطالبه کردند؟/ فرمانده پلیس استان توضیح می‌دهد

ببینید| گزارش تصویری از مراسم نکوداشت محمدجواد حجتی کرمانی در تهران

حجتی کرمانی: میراث امام بسیار عظیمی است، قدرش را بدانیم/ جگرم خون است که این میراث دارد پاره پاره می‌شود

مجید انصاری: نام بزرگان انقلاب در صدا و سیما که نام آن‌ها قاچاق است/ انقلابی گری خلاصه شده بر چشم بستن بر همه ارزش‌های گذشته

آیت‌الله محقق داماد: حجتی کرمانی چندین سال شکنجه دیدند، ولی برای رسیدن به قدرت نبود/ اگر انتقادی دارد هم می‌گوید؛ آزادگی همین است

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات: حجتی کرمانی مرد نقد انتقاد است، بعضی‌ها وارد نقد دیگران می‌شوند، ولی نقد خود و همفکران را پذیرا نیستند/ علامه طباطبائی از حجتی کرمانی به عنوان دانشمند ارجمند یاد کرده

سید حسن خمینی: در کنار دینداری باید به اخلاق هم توجه کنیم/ زبان مبارزین روزهای انقلاب و روزهای سخت، زبان تلخی است/ این طیف شجاعت لازم برای گفتن حرف‌هایشان را دارند و اگر قرار بود شجاع نباشد انقلابی نمی‌شدند

پربازدید ها

وقوع طوفان شن و کاهش کیفیت هوا در استان کرمان

افتتاح اولین دستگاه سی تی آنژیوگرافی قلب بخش دولتی استان در بیمارستان افضلی پور کرمان

آمار تلفات زلزله ترکیه به ۶۲۳۴ نفر رسید

ببینید| فیلم مواجهه احساسی جوان گروگان گرفته شده کرمانی با خانواده خود پس از 70 روز/ گروگان‌گیران چقدر مطالبه کردند؟/ فرمانده پلیس استان توضیح می‌دهد

دارویی که خون را جوانسازی می کند

آزادی گروگان 21 ساله بعد از 70 روز اسارت

به مردم اعتماد و حل مسائل را به آنها واگذار کنید / نظام جمهوری اسلامی یک نظام مردم سالار است

کلاهبرداری 2 میلیاردی از یکی از بازاریان کرمانی

وضعیت آسیب‌های اجتماعی استان کرمان نیازمند نگاه ویژه است / لزوم تامین اعتبار برای پیشگیری از جرائم

سرطان استخوان در اطفال افزایش یافته است / بیشترین مبتلایان به سرطان متعلق به جنوب کرمان هستند / بزرگترین مشکل موسسه خیریه اسکان خانواده و همراهان بیمار است

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)