کد خبر: ۴۷۸۵۴
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون‌مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:
معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن تشریح وضعیت کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر شیب روند صعودی کرونا در کشور بسیار آرام است، اما نباید فکر کنیم که شرایط عادی است.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن تشریح وضعیت کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر شیب روند صعودی کرونا در کشور بسیار آرام است، اما نباید فکر کنیم که شرایط عادی است.

به گزارش ایسنا، دکتر بابک عشرتی، درباره روند موج هشتم کرونا در کشور، گفت: پیش از این اعلام کرده بودیم که روند افزایش موارد کرونا را در کشور خواهیم داشت که اتفاق افتاد. همچنین اعلام کرده بودیم که نمی‌توان از شدت بیماری در این موج برآوردی داشت؛ چراکه اطلاعات‌مان در آن زمان زیاد نبود. در عین حال اکنون به نظر می‌رسد که افزایش‌مان مانند موج‌های قبلی که در مرداد یا بهمن گذشته تجربه کردیم، نخواهد بود. البته هنوز هم ممکن است که تعداد بالا رود، اما شدت سال گذشته را نخواهد داشت.

شیب آرام صعود کرونا

وی با بیان اینکه در حال حاضر شیب روند صعودی کرونا در کشور، بسیار آرام است، گفت: بنابراین روند افزایشی‌مان آرام‌تر است و در نتیجه در این شرایط انتظار نداریم که تعداد موارد خیلی بالا رود و موج یا پیک بسیار سنگینی را تجربه کنیم. 

شرایط هنوز عادی نیست

عشرتی با اشاره به سویه‌های در گردش فعلی کرونا، افزود: طبق گزارش‌هایی که از دو هفته قبل داریم، سویه‌های در گردش کرونا در کشور ترکیبی از سویه‌های قدیم و جدید کروناست؛ به طوری که سویه‌های قدیمی مانند BA۵  را داریم و در عین حال سویه‌های جدیدی مانند XBB۱، BQ۱.۱، BN۱.۵ و... هم در کشور شناسایی شده و وجود دارد. حال از آنجایی که سویه‌های جدید کرونا، سرایت‌پذیری زیادی دارند، نباید فکر کنیم که شرایط عادی است. علی‌رغم اینکه تعداد موارد ابتلایمان هم بالا نیست، هنوز نباید شرایط را عادی پنداشت. یکی از دلایلی که موارد ابتلای رسمی‌مان بالا نیست، این است که انواع جدید کرونا، بیماری خفیف ایجاد می‌کنند و بنابراین به گزارش‌دهی نمی‌رسد و مردم خودشان با درمان علامتی بهبود می‌یابند.

سرایت‌پذیری بسیار بالای سویه‌های جدید کرونا

وی با بیان اینکه سرایت‌پذیری سویه‌های جدید از جمله XBB بسیار بالاست، گفت: البته هنوز درباره شدت بیماری‌زایی این سویه‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از آن‌ها اطلاعات‌مان کامل نیست، اما سرایت‌پذیری‌شان نسبت به سویه‌های ووهان، دلتا و ... بسیار بالاتر است.

وی تاکید کرد: بنابراین مردم همچنان باید مراقب باشند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و هنوز نمی‌توان جامعه را به حالت عادی رها کرد و باید رعایت‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک را انجام دهیم. در عین حال طبق توصیه‌ها افراد مبتلا به کرونا یا افرادی که علائم کرونا را دارند، ۱۰ روز از شروع علائم و پنج روز از پایان علائم باید در منزل بمانند.

عشرتی با بیان اینکه همچنان شیب مراجعات ناشی از کرونا افزایشی است، اما شیب آن بسیار ملایم است، گفت: به عنوان مثال در حوزه بیماران سرپایی مراجعه روزانه به طور متوسط ۷۰ تا ۸۰ نفر است و بستری‌مان هم هنوز کم است.

احتمال روند افزایشی کرونا تا اسفند

عشرتی درباره زمان رسیدن به قله موج هشتم نیز گفت: البته هنوز برای صحبت قطعی درباره رسیدن به  قله موج و ... زود است، اما به نظر می‌رسد که تا اسفند ماه روند افزایشی را خواهیم داشت. در عین حال شاید به دلیل افزایش سفرها در عید نوروز هم بعد از تعطیلات عید، مجددا افزایش موارد را داشته باشیم.

وی درباره وضعیت مراجعات برای تزریق دزهای یادآور واکسن کرونا، گفت: زمانیکه بحث سویه‌های جدید مطرح بود، مراجعه برای واکسیناسیون مقداری افزایش داشت، اما نه به آن صورتی که بگوییم استقبال بسیار زیاد بوده است. البته سیستم بهداشتی برای پاسخگویی برای انجام واکسیناسیون آماده بود، اما تعداد مراجعات خیلی افزایش نیافت. البته شاید به این دلیل بود که طبق دستورالعمل وزارت بهداشت افراد در معرض خطر و مشمولان دز چهارم برای تزریق واکسن مراجعه کنند که این تعداد زیاد نبود و به همین دلیل هم افزایش مراجعه زیادی نداشتیم. در هر حال وزارت بهداشت آمادگی دارد که هم در دانشگاه‌های علوم پزشکی و هم در مراکز بهداشتی پاسخگوی مراجعات برای تزریق واکسن کرونا باشد.

عشرتی درباره وضعیت ایمنی جامعه ایرانی در برابر کرونا نیز گفت: در این زمینه نمی‌توان به صورت قطعی نظر داد و باید مطالعه و بررسی در این باره انجام شود. البته از آنجایی که تعداد موارد ابتلای ما در موج جدید هنوز خیلی بالا نرفته، ‌ شاید به دلیل ایمنی جامعه در برابر کرونا بوده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

از اظهار نظر در خصوص تغییرات مدیریتی تا موضوع انتقال آب و کمبود سوخت در جنوب

رسید ساز جعلی؛ شیوه جدید کلاهبرداران اینترنتی/  شهروندان مراقب رسیدهای جعلی باشند

علائم کمبود آهن در بدن

کرمان یک سوم بارش سال آبی را دریافت کرده است / بارش ها نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد کاهش داشته است

بازهم رئیسی، بازهم «آمار نادرست» / حداقل، آمار رسمی دولت خودتان را مطالعه می‌کردید + سند

تکذیب خبر رفع ممنوعیت واردات برنج/ تمایل مردم شمال به خرید محصولات خارجی

کنایه سنگین همتی به اعلام «رنج بیشتر بردن از گرانی» رئیسی در گفت و گوی زنده تلویزیونی

 ۸۹ درصد کسب و کارها به درگاه ملی مجوزها متصل هستند  / محیط کسب و کار استان مناسب نیست

کرونا تمام شد؟

همه دولت‌ها کار کرده‌اند / دولت سیزدهم کارهایی کرده که کسی جرات نداشته

پربازدید ها

وقوع طوفان و کاهش کیفیت هوا در استان کرمان / وزش باد تا روز پنجشنبه در کرمان ادامه دارد

قتل جوان کرمانی در یک نزاع خیابانی

تصادف زنجیره ای در زیرگذر میدان ابوذر کرمان

تغییر زمان آغاز سال تحصیلی و شروع ساعات آموزش / اول مهر دیگر شروع سال تحصیلی نخواهد بود؟

استفاده شخصی از خودروهای دولتی توسط مدیران ممنوع است / حمایت قضایی از اجرای طرح‌های دولتی برای تامین مسکن افراد فاقد مسکن

شدت موج هشتم کرونا کمتر از موج‌های قبل / احتمال ابتلای یک ‌سوم جمعیت افراد واکسن‌نزده به کرونا

مواد غذایی ضد سرطان را بشناسیم/ از کلم بروکلی تا روغن کلزا

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان: ۱۵۰ یتیم بدون حامی در استان کرمان وجود دارد

کمبودها در مناطق دور افتاده جنوب کرمان به زودی مرتفع می‌شود / فاصله زیادی با استانداردها داریم / اگر بخش نیروی انسانی تکمیل نشود نمی‌توانیم خدمات‌رسانی پایداری داشته باشیم

سخنگوی قوه قضائیه بازداشت یکی از اعضای کابینه روحانی در ارتباط با پرونده اکبری را تکذیب کرد

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۵ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

چرا دیگران «دعایی» نشدند و یا «دعایی» نیستند؟   (۳ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

کارهای بزرگ به آدم های کوچک سپرده شده است/ کارنامه دولت غیرقابل قبول است   (۲ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)