کد خبر: ۴۸۰۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹
ارسال به دوستان
ذخیره
سازمان حفظ نباتات هشدار داد؛
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور در هشداری گفت: طبق پیش‌بینی فائو، با توجه به احتمال هجوم ملخ صحرایی در اردیبهشت ماه سال آینده به کشور باید آمادگی لازم در بحث اعتبارات، امکانات و آموزش داشته باشیم.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور در هشداری گفت: طبق پیش‌بینی فائو، با توجه به احتمال هجوم ملخ صحرایی در اردیبهشت ماه سال آینده به کشور باید آمادگی لازم در بحث اعتبارات، امکانات و آموزش داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، سعید معین، درباره وضعیت ایران برای مبارزه با احتمال ورود ملخ صحرایی به کشور افزود: بارندگی خوبی طی دو تا سه ماه گذشته در شبه جزیره عربستان، شرق آفریقا و جنوب ایران داشته‌ایم یکی از عوامل تبدیل ملخ صحرایی از حالت انفرادی به حالت مهاجر رطوبت و وجود منابع غذایی و سبزینه است.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: پایش و ارزیابی در کشورهای آفریقایی، شبه جزیره عربستان و ایران در حال انجام است منتهی وقتی تراکم ملخ صحرایی از اندازه‌ای بیشتر می‌شود این آفت از فاز انفرادی وارد فاز مهاجر می‌شود که امکان هجوم به کشورها را دارد.

وی خاطرنشان کرد: این آفت می‌تواند روزانه پروازهای بلند تا ۲۰۰ کیلومتر داشته باشد و در صورت وجود باد موافق تا ۱۰۰۰ کیلومتر پرواز کند؛ بنابراین یکی از علل خطرناکی ملخ صحرایی قدرت جابه‌جایی این آفت است.

معین اضافه کرد: این آفت می‌تواند حدود ۳۰۰ تخم در عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری خاک بگذارد که جمعیت تصاعدی را ایجاد می‌کند و به همه گیاهان حمله می‌کند حتی می‌تواند تیر چراغ برقی که از چوب است را تغذیه کند.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: طبق بررسی‌های فائو اکنون لکه‌هایی از تجمع ملخ صحرایی در جنوب عربستان و یمن دیده شده است.

این مقام مسوول گفت: سازمان فائو هشدار داده که کشورها از لحاظ ردیبای، پایش دقت بیشتری داشته باشند؛ زیرا در یکی دو ماه آینده پیش‌بینی شرایط آب و هوایی مطلوب در شبه جزیره عربستان و ایران را داریم که در صورت تداوم شرایط آب و هوایی امکان افزایش و هجوم وجود دارد.

وی با بیان اینکه بلوغ یک نسل ملخ صحرایی حداقل ۳ ماه زمان می‌برد افزود: احتمال ورود ملخ صحرایی در اواسط و اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ وجود دارد که اگر شرایط خوب آب و هوایی تداوم داشته باشد ممکن است این آفت از شرق آفریقا به جنوب شبه جزیره عربستان و از آنجا به ایران هجوم آورد.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون اقداماتی همچون رصد و ردیابی استان‌های درگیر، آموزش، تامین امکانات توسط این سازمان صورت گرفته است تا در صورت نیاز به موقع وارد عمل شوند.

معین اضافه کرد: افزود: امسال تا پایان دی‌ماه ۱۵ میلیون هکتار نمونه‌برداری و ردیابی در ۱۰ استان درگیر همچون ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: اولویت برنامه‌های ردیابی و مبارزه با استان‌های خط اول یعنی هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان و استان‌های خط دوم؛ یعنی جنوب فارس و جنوب کرمان است.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور درباره اعتبارات این بخش گفت: اگر حمله ملخ صحرایی اتفاق نیفتد که مشکل اعتباری نداریم؛ اما در صورت حمله با توجه به افزایش هزینه‌ها، حداقل به ۲۵ تا ۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که باید برای این بخش دیده شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قالیباف و مخبر، قانونا می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ شوند؟

کسب مدال طلا توسط ورزشکار کرمانی در مسابقات پارادومیدانی قهرمانی جهان

انجام حرکات نمایشی با موتورسیکلت جان سه نفر را گرفت

گردوخاک کرمان را فراگرفت / هوای 4 شهر کرمان در وضعیت خطرناک

13 ساعت عملیات نجات در ارتفاعات جوپار برای نجات کوهنورد ۶۰ ساله

لزوم مدیریت برق صنایع برای جلوگیری از افت تولید

گرد و خاک همچنان میهمان کرمانی‌ها

اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران

پرواز تهران _ کرمان در فرودگاه یزد نشست

توهین کنندگان و ناشران اکاذیب در فضای مجازی تحت رصد کمیته امنیت روانی دادستانی

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۲ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)