کد خبر: ۴۸۲۹۹
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵
ارسال به دوستان
ذخیره
فراخوان جشنواره‌ای متفاوت در عید امسال
رسمی دیرینه است گسترانیدن سفره‌های هفت سین؛ رسمی سنتی که در لحظات سال تحویل حال و هوای دیگری به زندگی می‌دهد که این پدیده مبارک امسال با هم آغوشی بهار طبیعت با بهار قرآن قرار است رستن سبزینه سعادت را با جشنواره "سفره‌های هفت سین نوروزی و قرآنی" از دل سفره‌های در کرمان به نظاره و رقابت بکاشند.

رسمی دیرینه است گسترانیدن سفره‌های هفت سین؛ رسمی سنتی که در لحظات سال تحویل حال و هوای دیگری به زندگی می‌دهد که این پدیده مبارک امسال با هم آغوشی بهار طبیعت با بهار قرآن قرار است رستن سبزینه سعادت را با جشنواره "سفره‌های هفت سین نوروزی و قرآنی" از دل سفره‌های در کرمان به نظاره و رقابت بکاشند.

به گزارش ایرنا، طرح جشنواره سفره‌های هفت سین نوروزی و قرآنی که در پاسداشت آیین‌های سنتی و رسوم دیرینه اهالی این آب و خاک در آستانه نوروز و به هنگام تحویل سال سفره هفت سین قرار است به مرحله اجرا در آید امسال با عنایت به تقارن بهار طبیعت با بهار قرآن و انطباق روزهای نخستین بهار و ماه مبارک رمضان سال ١۴٠٢ فراخوان داده است.

اعلام فراخوان ثبت نام در شرکت در این جشنواره ۶ اسفند تا ۱۱ اسفند خواهد بود و افتتاحیه جشنواره نیز ۲۹ اسفند نیز با معرفی برگزیدگان برگزار می‌شود؛ این جشنواره با همکاری شماری از ادارات دولتی و غیردولتی استان کرمان برنامه‌ریزی شده است.

مدت زمان جشنواره و نمایش و بازدید از ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ اختتامیه و معرفی سفره‌های برتر نیز در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۴۰۲ چارت تشکیلاتی جشنواره است.

با اجرای این طرح تلفیقی از آیین‌های سنتی و مذهبی و برنامه‌های قرآنی با هم پیوند خورده و موجب تراوش اندیشه‌ها، بارش افکار، تشریک مساعی افراد و گروه‌ها و اتفاق نظر در اجرای برنامه‌ها خواهد بود.

اجرای این طرح خلاقانه موجب ایجاد و شکل‌گیری طرح‌های بدیع در سفره‌های هفت سین می‌شود که در همین زمینه می‌توان به اجرای جشنواره‌ای با همین موضوع پرداخت.

اما برگزار کنندگان جشنواره هفت سین نوروزی و قرآنی با هدف دستیابی به طرح‌های زیبا و جدید به صورت منفرد و ترکیبی و معرفی برترین‌ها برای اولین بار در کلانشهر کرمان اقدام به برگزاری این جشنواره کرده‌اند.

یکی از اهداف برگزاری جشنواره قرآنی مذهبی سفره‌های هفت سین ایجاد هماهنگی و همکاری بین دستگاه‌های مرتبط با برنامه‌های فرهنگی، هنری، گردشگری در میدان و محور هفت باغ علوی شهر کرمان است.

فراهم آوردن زمینه مشارکت دستگاه‌های اصلی و مهم در اجرای جشنواره سفره‌های هفت سین نوروزی و قرآنی و فراخوان، دعوت، شناسایی و بهره‌برداری از ایده‌ها، افکار و طرح‌های نو و ناب در اجرای سنت و آیین سفره‌های هفت سین نوروزی و قرآنی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره اعلام شده است.

از طرفی اصلاح و زیباسازی میدان اول هفت باغ برای اجرای این طرح و پایه‌گذاری برای اجرایی برنامه‌های بعدی در این مکان که محور گردشگری هم محسوب می‌شود دیگر هدف برگزاری جشنواره نورزی قرآنی سفره های هفت سین است.

تشریک مساعی، اهتمام و به کارگیری و استفاده از پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل روابط عمومی دستگاه‌های همسایه با میدان هفت باغ نیز دلیل هدف دیگر برگزاری است.

اما دعوت فرماندار کرمان به عنوان رییس جشنواره و نماینده دولت از دستگاه‌های مربوطه مانند شهرداری کرمان، موسسه هفت باغ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی (کانون هنر)، اداره کل تبلیغات اسلامی (حوزه هنری) به عنوان مجریان اصلی و دعوت از سایر دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌های همسایه با میدان هفت‌باغ و دستگاه‌های موجود در مسیر هفت باغ برای همکاری در اجرای جشنواره ٢ تسطیح و آماده‌سازی میدان هفت‌باغ و ارائه طرح اصلی و جانمایی اجرای سفره‌های هفت سین (۶ تا ۱۸ اسفند)، تقسیم، طبقه‌بندی و مکان‌نمایی برای اجرای سفره‌های هفت سین به سه نوع نوروزی، قرآنی و ترکیبی و انتشار فراخوان و دعوت از افراد و گروه‌ها برای ثبت‌نام و ارائه طرح گرافیکی سفره هفت سین به ستاد جشنواره (۶ تا ۱۱ اسفند) از شیوه‌های برگزاری جشنواره است.

اجرا و چیدمان سفره‌های هفت سین برای نمایش در ۲۷ و ۲۸ اسفند، برپایی مراسم افتتاحیه و شروع نمایش سفره‌های هفت سین در ۲۹ اسفند، اجرای جشنواره و نمایش سفره‌های هفت سین از ۲۹ اسفند ١۴٠١ تا ١٣ فروردین ۱۴۰۲، برپایی اختتامیه جشنواره، معرفی نفرات برتر در ۱۸ فروردین ١۴٠٢ همزمان با سالروز ولادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام خواهد بود.

ریاست این جشنواره را فرمانداری، دبیری را انجمن روابط عمومی استان، مسئولیت کمیته اجرایی را شهرداری کرمان، کمیته مالی موسسه هفت‌باغ، کمیته فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیته هنری اداره کل تبلیغات اسلامی و کمیته مراسم را اداره کل روابط عمومی استانداری بر عهده خواهد داشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار

کمبود شدید تمامی گروه‌های خونی در بم / درخواست از شهروندان برای اهدای خون

فرماندار کرمان: مهمترین مانع در طرح جهش مسکن شهر کرمان مربوط به تامین زمین است

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان عنوان کرد: بی‌انگیزگی پزشکان متخصص برای حضور در شهرستان‌ها به دلیل کمبود زیرساخت‌های درمانی

صدور هشدار نارنجی با فعالیت سامانه بارشی در مناطقی از استان کرمان

تیراندازی با اسلحه در درگیری خانوادگی در منوجان 4 مصدوم بر جای گذاشت

شهادت یکی دیگر از مجروحان حادثه تروریستی کرمان

تغییر ساعات کاری تابستانه فعلا منتفی شد

کارت شرکت در نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۳ از دوشنبه منتشر می‌شود

پیش‌بینی تولید  80 هزار تن گندم در شهرستان ارزوئیه

پربازدید ها

پیش بینی هواشناسی از وضعیت جوی کرمان طی روزهای آینده

دستگیری عاملان نزاع و درگیری مسلحانه در بم 

صدور هشدار نارنجی با فعالیت سامانه بارشی در مناطقی از استان کرمان

حکم قطعی محکومان پرونده پروژه الماس مال کرمان صادر شد

شهادت یکی دیگر از مجروحان حادثه تروریستی کرمان

آتش‌سوزی خودرو پژو ۴۰۵ حامل قاچاق سوخت در پمپ بنزین کرمان

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان عنوان کرد: بی‌انگیزگی پزشکان متخصص برای حضور در شهرستان‌ها به دلیل کمبود زیرساخت‌های درمانی

جنگل گلپرکی دلفارد بزرگترین ذخیره‌گاه جنگلی انار شیطان در کشور

نگرانی سازمان جهانی بهداشت از گسترش آنفلوآنزای پرندگان در بین انسان‌ها

تیراندازی با اسلحه در درگیری خانوادگی در منوجان 4 مصدوم بر جای گذاشت

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۶ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۲ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)