کد خبر: ۴۸۴۰۸
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
در سال‌های اخیر به موازات تخریب روزافزون امام توسط جریان اپوزیسیون خارج از کشور و رسانه‌های فارسی‌زبان، در داخل نیز شاهد کمرنگ‌سازی این عنصر هویت‌بخش مهم هستیم این کمرنگ‌سازی معمولا در دو جریان موازی رخ می‌دهد:

اعتماد نوشت: در سال‌های اخیر به موازات تخریب روزافزون امام توسط جریان اپوزیسیون خارج از کشور و رسانه‌های فارسی‌زبان، در داخل نیز شاهد کمرنگ‌سازی این عنصر هویت‌بخش مهم هستیم این کمرنگ‌سازی معمولا در دو جریان موازی رخ می‌دهد:

۱- طیفی از تحول‌خواهان که تصور می‌کنند نام امام توان جذب قشر خاکستری را ندارد.

۲-اصولگرایانی که پس از کم‌توجهی به برخی محکمات اندیشه امام مثل رای مردم، عدم دخالت نظامیان در سیاست و آگاهانه و برنامه‌ریزی شده یا ناآگاهانه و تدریجی، نسبت به تکرار نام امام احساس بی‌نیازی می‌کنند.

نتیجه مشترک هر دو طیف یادشده، جایگزین کردن عناصری جدید به جای عنصر گرمابخش پیشین یعنی امام خمینی است.

گروه اول، با استعمال مفاهیم و کلیدواژه‌های مدرن‌تر که حساسیتی در مخاطبان احتمالی‌شان ایجاد نمی‌کند، به‌رغم خویش به دنبال بازسازی گفتمانی است و گروه بعد هم با جایگزین کردن نام‌ها و عنوان‌های تازه‌تر و دم‌دست‌تر، رندانه می‌خواهد نسل‌های جدید مخاطب خود را با روش‌های آسان‌تر جذب کند و با تکیه بر روش‌های تبلیغاتی سرمایه‌دارانه، خود را به‌روز کند!

اما واقعیت این است که مخالف مشترک هر دو جریان یاد شده هنوز بیشترین هجمه تبلیغاتی خود را متمرکز روی امام می‌گذارد، چراکه به خوبی از پتانسیل بالقوه و بالفعل تفکر و شخصیت او در نظام و جامعه ایرانی آگاه است.

از جمله مصادیق مهم این غفلت از نام امام را می‌توان در سرود سلام فرمانده دید که به‌رغم اعتراضات مکرر، در دومین ورژن آن که نیمه شعبان امسال منتشر شد نیز به چشم می‌خورد و تعجب‌آورتر آنکه، در هر دو نسخه اسامی شخصیت‌های مختلفی برده می‌شود که تمام هستی و هویت خود را مدیون شخص امام هستند و نام بردن از آنها بدون یاد امام بی‌معناست. توصیفات پرشمار رهبری و وصیتنامه شهدایی چون سرداران سلیمانی و همت در این زمینه به اندازه کافی گویاست و نمی‌توان نام آنها را تعارف و تشریفات نامید.

عجیب‌تر اینکه، در هر دو سرود بعضا نام اشخاصی برده می‌شود که هیچ نسبتی با نهضت اسلامی امام ندارند و ترویج آنها در اثری که مورد حمایت دستگاه‌های رسانه‌ای رسمی جمهوری اسلامی ایران است بسیار جای تعجب دارد؛ به خصوص آنکه جامعه هدف این کارها نسل‌های دهه ۸۰ و ۹۰ هستند و شناساندن مفهوم انتظار و شیعه بدون احیاگر این مفاهیم در دوره حاضر یعنی امام خمینی، بی‌معناست و تکرار آن تأمل‌برانگیز. اینجاست که تئوری‌های بدبیانه درخصوص نفوذ برخی رگه‌های فکری اسلامی متضاد با قرائت دینی امام و انقلاب اسلامی جای بحث پیدا می‌کند.

همین فراموش‌کاری‌ها در سطوح مختلف دیگر نیز خود را جلوه‌گر می‌سازند تا جایی که مثلا معاونت زنان و خانواده رییس‌جمهور هم در نطق ویدیویی خود برای مخاطبان خارجی، تصویر امام را فراموش می‌کند. اتفاقی که در جلسات مختلف دیگر بعضا رخ داده است.

می‌توان به جرات گفت که یک وجه تخریب بی‌امان میراث انقلاب اسلامی توسط دشمنان خارجی، همین غفلت از ریشه‌ها توسط داخلی‌هاست. کمرنگ ساختن نام امام را نمی‌توان اتفاقی دانست، اگرچه لزوما نمی‌توان «عامدانه»اش خواند. ولی در هر حالت، نقطه خوبی برای تأمل در انحرافی است که تدریجا رخ داده و امروز به این شکل خود را نمایان می‌کند.

آخرین اخبار

آتش سوزی در روستای دولت آباد زرند خسارت سنگینی به همراه داشت

ورود بیش از ۲ میلیون مسافر نوروزی به استان کرمان

کشف ۱۱ دستگاه ماینر غیرمجاز در کرمان

مخترع تلفن همراه: حتما باید چند نفر زیر ماشین بروند تا این همه به گوشی‌های موبایل زل نزنید؟

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافکیی جاده‌های استان در تعطیلات پایانی نوروز

اولین اهدای عضو در سال ۱۴۰۲ / اهدای عضو یکی از اعضای کادر درمان جیرفت

دکتر سید جلال مهدوی پزشک متخصص و خیر کرمانی درگذشت+ پیام تسلیت بنیاد خیریه دانشگاه باهنر

افزایش موارد کرونا در بازگشت مسافران نوروزی / تاکید بر استفاده از ماسک

589 نفر در تصادفات نوروزی 1402 جان خود را از دست دادند

دولت هیچ برنامه‌ای در خصوص آزادسازی قیمت نان ندارد / کاملا با سهمیه‌بندی نان برای مردم مخالف هستیم

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

انتقاد تند همتی از تصویب طرح صیانت، «طبقاتی سازی اینترنت و محدودسازی حداکثری‌اش»   (۳ نظر)

برجام پایان یافته است/ در بحث اقتصاد و در زیربنا دولت عملکرد مناسبی داشته است   (۲ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)