کد خبر: ۴۸۴۱۱
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
علی اکبر صالحی وزیر اسبق خارجه و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ضمن استقبال از توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط، این رویداد را امری «نسبتا به موقع» برای برون رفت از «بن‌بست سیاسی» عنوان کرد.

علی اکبر صالحی وزیر اسبق خارجه و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ضمن استقبال از توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط، این رویداد را امری «نسبتا به موقع» برای برون رفت از «بن‌بست سیاسی» عنوان کرد.

به گزارش انتخاب، صالحی ضمن استقبال از توافق ایران-سعودی گفت: توافق با عربستان را باید به فال نیک گرفت و امید است که طرفین به آن ملتزم بمانند. این یکی از اقدام‌های نسبتا به موقع برای برون رفت از بن‌بست سیاسی بود. البته نقدی که می‌توان وارد کرد این است که اولا یک مقدار در تحقق آن تعلل شد و ثانیا بدون واسطه هم می‌شد به نتیجه رسید و وام‌دار کسی نبود.

وی اظهارداشت: سه کشور عمده در غرب آسیا هستند که هر کدام به اعتبار ویژگی‌های خاص خود اعم از ژئو پلیتیک، سیستم حکمرانی و فرهنگ و مدنیت از اهمیت راهبردی و جایگاه ممتازی برخوردارند. یکی از آنها ایران، دیگری عربستان و سومی ترکیه می‌باشد.

 وزیر اسبق خارجه افزود: بنده زمانی که توفیق خدمت در وزارت خارجه را یافتم اولین سخنم اشاره به اولویت بخشیدن به تنظیم و تقویت و تعمیق روابط با عربستان و ترکیه بود. زمینه‌های روابط با ترکیه جغرافیایی، قومی و فرهنگی است ‌و زمینه‌های روابط با سعودی اقتصادی و دینی است. اعتقاد دارم که هر گاه این سه کشور با هم در تعامل سازنده باشند نفعش در وهله اول به خودشان و در وهله دوم به منطقه می‌رسد.

 معاون اسبق سازمان بین‌المللی «همکاری‌های اسلامی» ادامه داد: به عبارت دیگر تأمین امنیت و آرامش منطقه بر آمده از درون و بدون نیاز به برون سپاری خواهد بود، در غیر این صورت باید همواره شاهد دخالت‌های نابجای قدرت‌های بیرونی که صرفا به دنبال منافع خود می‌باشند بود.

 صالحی ضمن استقبال از توافق ایران-سعودی گفت: توافق با عربستان را باید به فال نیک گرفت و امید است که طرفین به آن ملتزم بمانند. این یکی از اقدام‌های نسبتا به موقع برای برون رفت از بن‌بست سیاسی بود. البته نقدی که می‌توان وارد کرد این است که اولا یک مقدار در تحقق آن تعلل شد و ثانیا بدون واسطه هم می‌شد به نتیجه رسید و وام‌دار کسی نبود.

 وی افزود: به هر حال امیدوارم از این به بعد شاهد یک تحول چشم‌گیر و گشایشی معنی‌دار در روابط بین‌المللی کشور عزیزمان ایران باشیم. نباید گذاشت که بدخواهان ایران عرصه بین‌المللی را بر ما تنگ کنند و نیات و امیال خودرا به سهولت پیش ببرند.

 معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم خاطرنشان کرد: نباید کاری کرد که جای مظلوم و ظالم بخاطر تعلل در تعاملات بین‌المللی نزد افکار عمومی جهان جابجا شود. بنده به سهم خودم از دولت ‌سیزدهم  و شورای عالی امنیت ملی به عنوان یک هم وطن بخاطر این اقدام شایسته تشکر می‌کنم.

 صالحی تاکید کرد: یقینا این رویه صحیح سیاسی در به سرانجام رساندن برجام نیز بی‌تأثیر نخواهد بود. تاکید می‌کنم که با هوشیاری و هوشمندی باید جلوی انسداد سیاسی را گرفت و در این برهه حساس توصیه می‌شود که تمامی جناح‌های سیاسی متحد و پشیتبان این حرکت سیاسی عقلانی و عقلایی باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار

کمبود شدید تمامی گروه‌های خونی در بم / درخواست از شهروندان برای اهدای خون

فرماندار کرمان: مهمترین مانع در طرح جهش مسکن شهر کرمان مربوط به تامین زمین است

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان عنوان کرد: بی‌انگیزگی پزشکان متخصص برای حضور در شهرستان‌ها به دلیل کمبود زیرساخت‌های درمانی

صدور هشدار نارنجی با فعالیت سامانه بارشی در مناطقی از استان کرمان

تیراندازی با اسلحه در درگیری خانوادگی در منوجان 4 مصدوم بر جای گذاشت

شهادت یکی دیگر از مجروحان حادثه تروریستی کرمان

تغییر ساعات کاری تابستانه فعلا منتفی شد

کارت شرکت در نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۳ از دوشنبه منتشر می‌شود

پیش‌بینی تولید  80 هزار تن گندم در شهرستان ارزوئیه

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۶ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۲ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)