کد خبر: ۵۰۰۵۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۹
ارسال به دوستان
ذخیره
وضعیت بحرانی فرونشست زمین در کرمان؛
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با تشریح وضعیت فرونشست زمین در شمال استان کرمان گفت: فرونشست یکی از تهدیدهای دشت‌های این استان و البته کشور است که اگر در این زمینه چاره‌اندیشی نشود و برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی کاهش پیدا نکند، در آینده شاهد مرگ آبخوان‌ها خواهیم بود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با تشریح وضعیت فرونشست زمین در شمال استان کرمان گفت: فرونشست یکی از تهدیدهای دشت‌های این استان و البته کشور است که اگر در این زمینه چاره‌اندیشی نشود و برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی کاهش پیدا نکند، در آینده شاهد مرگ آبخوان‌ها خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، حسین شجاعی ادامه داد: اگر مرگ آبخوان اتفاق بیفتد دیگر امکان احیای آن وجود ندارد پس می‌طلبد مسئولان به این مهم توجه کنند و مدیریت مصرف و اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری را سرلوحه کارها قرار دهند.

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با تاکید بر اینکه مرگ آبخوان‌ها تدریجی است تصریح کرد: تمام دشت‌های استان کرمان بحرانی هستند لذا باید در اجرای طرح‌های آبخیزداری در این مناطق با سرعت کار انجام شود.

وی ادامه داد: براساس گزارش مدیرکل زمین شناسی کرمان، این استان از نظر فرونشست زمین در رتبه دوم کشور قرار دارد و به ازای هر ۱۰ متر افت سطح ایستابی (بالاترین تراز آب زیرزمینی بر روی یک سطح مشخص در زیرزمین) حدود ۴۳ سانتیمتر نشست زمین را شاهد هستیم که البته نشست زمین در مناطق مختلف استان کرمان متفاوت است.

شجاعی گفت: طبق آمار اداره کل زمین شناسی استان کرمان، دشت محی‌آباد از دشت‌های شهر کرمان طی یک تا یک سال و نیم حدود ۶۰ سانتی متر نشست داشته و شکاف‌های دشت‌ها از جمله دشت کرمان و دشت‌های ممنوعه این استان، حاکی از این است که فرونشست در همه دشت‌های کرمان وجود دارد که باید تدابیری در این راستا اندیشیده شود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمان، دشت صوغان را نیز یکی از دشت‌های بحرانی این استان معرفی و تصریح کرد: طبق آمار اعلام شده در آمایش استان کرمان، بیشترین فرونشست زمین در دشت صوغان اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: در همین راستا مطالعات حوزه آبخیز این دشت انجام شده و سال گذشته اجرای ۱۱ بند سنگی ملاتی در این محدوده در دستور کار قرار گرفت که اکنون در مراحل پایانی عملیات اجرایی آنها طی می شود.

وی با اشاره به جابه جایی روستای باغان صوغان کرمان اظهار داشت: به دلیل فرونشست زمین، اهالی این روستا به شهرکی که بنیاد مسکن احداث کرده منتقل شدند و این اداره کل برای جلوگیری از هر نوع خسارت ناشی از سیل احتمالی، طرح‌های آبخیزداری در بالادست شهرک بنیاد مسکن را به مرحله اجرا در آورد.

شجاعی تصریح کرد: تمام دشت‌های استان کرمان در معرض فرونشست قرار دارند به طوری که سطح ایستابی سفره‌های آب زیر زمینی دشت صوغان طی دوره ۱۵ ساله حدود ۲۹ متر افت داشته است.

وی همچنین نقش اصلی اجرای عملیات آبخیزداری را در حفاظت از خاک مهم دانست و گفت: با اجرای عملیات آبخیزداری می‌توان از فرسایش خاک جلوگیری کرد.

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری تنها راه حفظ آب و خاک است لذا با اجرای این طرح‌ها می‌توان سیلاب را مدیریت و خشکسالی را تعدیل کرد.

وی گفت: سرعت فرسایش خاک در مناطق استان کرمان نسبت به سایر مناطق بیشتر و در حال تبدیل به یک بحران است بنابراین بسیاری از کارشناسان معتقدند اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری تنها راه حفاظت آب و خاک در استان کرمان است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری یک زن به اتهام سرقت خودرو در جیرفت

جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار

سرعت و سبقت عامل اصلی تصادفات؛ خلوت بودن معابر سبب عدم رعایت سرعت مجاز نشود

ثبت هزینه‌ انتخاباتی نامزد‌های مجلس در سامانه مالی

افتتاح خانه خلاق صنایع دستی شهر کرمان؛ خانه‌های خلاق، پلی به‌سوی رونق اقتصاد

استاندار کرمان: مهمترین مشکل استان تامین آب است

اگر آهن بدنتان کم است این خوراکی‌ها را بخورید

آخرین قیمت خودرو در بازار

آیا وزیر کشور بدون درک آنچه در جامعه می‌گذرد چنین سخنی را مطرح کرده است

کیهان: انتخابات اسفند پرشور خواهد بود؛ اصلاح طلبان اگر نیایند سرشان بی کلاه می ماند

پربازدید ها

وضعیت جوی کرمان طی امروز چهارشنبه 15 آذر1402

دستگیری یک زن به اتهام سرقت خودرو در جیرفت

لاله‌زار با دمای 6 درجه زیر صفر سردترین شهر کشور شد

کشف زمین خواری 730 میلیاردی در یکی از مناطق خوش آب و هوای کرمان

اگر آهن بدنتان کم است این خوراکی‌ها را بخورید

وجود 22 نقطه حادثه خیز در زرند؛ قربانیان تصادفات اصلاً زیبنده نیست

عامل قتل و طرفین نزاع جمعی در سیرجان دستگیر شدند

دو کودک گرفتار در کوه‌های کرمان نجات پیدا کردند

تحویل ۱۶۶ قبضه سلاح و مهمات در ریگان

مدیرکل منابع طبیعی کرمان: عدم بیابان‌زدایی باعث از بین رفتن خاک کشاورزی و مهاجرت مردم می‌شود

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۲ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست   (۸ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۵ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)