کد خبر: ۵۱۲۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
نماینده مردم مرودشت از احتمال ورود شورای نگهبان به ماجرای ردصلاحیت‌ها توسط هیأت اجرایی خبر داد و گفت: این سطح از رد صلاحیت در هیئت اجرایی مسبوق به سابقه نیست.

نماینده مردم مرودشت از احتمال ورود شورای نگهبان به ماجرای ردصلاحیت‌ها توسط هیأت اجرایی خبر داد و گفت: این سطح از رد صلاحیت در هیئت اجرایی مسبوق به سابقه نیست.

به گزارش خبرآنلاین، اختلافات میان بهارستان و پاستور هر روز آشکارتر می‌شود و با رد صلاحیت برخی نمایندگان توسط هیأت اجرایی وزارت کشور، هر دو قوه شمشیر خود را علیه دیگری تیز کرده‌اند.

چنانچه برخی نمایندگان رد صلاحیت‌های اخیر را «انتقام جویی دولت» علیه منتقدانش خاصه منتقدانش در مجلس می‌دانند. با این وجود معاون رئیسی منتقدان به ردصلاحیت‌ها را دعوت به متانت می‌کند و گفته می‌شود وزیر کشور نیز در جمعی گفته است «فضای انتقادی به فضای انتخاباتی وصل نشود که این کار ممکن است به مشارکت آسیب بزند.»

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت، از جمله منتقدان دولت در پارلمان است که از ردصلاحیت ها مصون مانده است او در گفتگویی از جریان خالص سازی روایت می‌کند که در دولت نیز نفوذ کرده است.

او تاکید دارد؛«با قاطعیت می‌گویم و شما این خبر را کار کنید و به یادگار از من داشته باشید که هیچ مجلسی مثل مجلس فعلی با دولت همکاری نکرده‌ و نخواهد کرد. به‌ نظرم مجلس بعدی دولت را خیلی اذیت کند.»

مشروح گفتگوی جلال رشیدی کوچی را در ادامه بخوانید؛

 آقای رشیدی کوچی! تحلیل شما از اتفاقاتی که در ردصلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی رخ داد و برخی چهره‌هایی که تصور ردصلاحیت شدنشان وجود نداشت از سوی این هیات‌ها ردصلاحیت شدند چیست؟

هیئت اجرایی اجرایی اجازه احراز و عدم احراز ندارد. هیئت اجرایی باید بر اساس مستندات مراجع پنج‌گانه اظهار نظر کند. به‌عنوان مثال اگر کسی پرونده قضایی در دادگاه داشته باشد و محکوم شده باشد، هیئت اجرایی جلسه برگزار می‌کند و شخص را به دلیل محکومیت قطعی‌اش رد می‌کند. اگر مدارکش ناقص باشد آن‌جا بررسی می‌کنند و می‌گویند نمی‌تواند تایید صلاحیت شود.

هیات اجرایی کار هیات نظارت را انجام داده است!

در بعضی جاها هیئت اجرایی، کار هیئت نظارت را انجام داده و احراز صلاحیت کرده و به شخصی که رد صلاحیت شده اعلام کرده‌اند، مراجع چندگانه نظری نسبت به شما نداشته‌اند ولی ما به این نتیجه رسیدیم که شما در عزل و نصب‌ها دخالت کرده‌اید، در صورتی‌که تشخیص این کار بر عهده هیئت اجرایی نیست و برعهده هیئت نظارت است که خودش زیرمجموعه شورای نگهبان است. این‌جا میان دوستان محل اختلاف است.

از بین منتقدان دولت فقط من تایید شدم اما با دردسر

برخی می‌گویند رد صلاحیت‌ها به دلیل انتقادات از دولت بوده، برخی مخالفت با طرح صیانت و لایحه حجاب و عفاف را علت می دانند و .... نظر شما چیست؟

من این را نمی‌توانم تایید کنم ولی رد هم نمی‌کنم. افرادی که در هیئت‌های اجرایی رد شدند عموما نمایندگانی بودند که به برخی عملکردهای دولت انتقاد داشتند و متاسفانه تداخل این اتفاق، این شائبه‌ها را به‌وجود آورده است.

روزنامه ایران در مقاله‌ معروفش، درباره رد صلاحیت نمایندگان حاشیه ساز نوشته بود که من هم یکی از آن‌ها بودم و مثل‌ این‌ که از بین آن‌ افراد فقط من تایید شده‌ام. البته من هم دردسرهایی را داشتم و به این راحتی نبود که بتوانم تاییدیه را از هیئت اجرایی بگیرم ولی نمی‌خواهم به‌هیچ‌عنوان به ‌آن مسئله ورود کنم.

اما تقریبا همه چهره‌هایی که در مقاله معروف روزنامه ایران از آن‌ها نام برده شده بود به‌جز بنده، رد شده‌اند.

این سطح از ردصلاحیت در هیات‌های اجرایی مسبوق به سابقه نیست

پیش بینی می کنید هیات نظارت این حاشیه های ایجاد شده از سوی هیات های اجرایی را حل و فصل کند و شاهد تایید صلاحیت چهره های بیشتری باشیم؟

بله، ممکن است و به‌ نظر من این اتفاق خواهد افتاد. به‌عنوان نماینده مجلس و عضو کمیسیون داخلی و شورا ماجرا را این‌طور می‌بینم. این سطح از رد صلاحیت در هیئت اجرایی مسبوق به سابقه نیست. امروز و در این دولت است که ما شاهد این حجم از رد صلاحیت‌ها در هیئت اجرایی هستیم، آن‌هم برای نمایندگان مستقر که دلیلیش هم همان است که عرض کردم.

مجلس بعدی دولت را خیلی اذیت کند

 آقای رشیدی کوچی، می‌توان این تحلیل را داشت که دولت به دنبال مدیریت مجلس آینده است؟

دولت‌ها تلاش می‌کنند که این اتفاق بیفتد ولی من با قاطعیت می‌گویم و شما این خبر را کار کنید و به یادگار از من داشته باشید که هیچ مجلسی مثل مجلس فعلی با دولت همکاری نکرده‌ و نخواهد کرد. به‌ نظرم مجلس بعدی دولت را خیلی اذیت کند.

جریان خالص‌ساز در دولت نفوذ کرده است

جریان خاص در کشور، که عموما افرادی با نگاه‌های تندرو هستند هدفشان خالص سازی است. این موضوع بر کسی پوشیده نیست. وقتی فقط مصاحبه‌ها و تیترهای این جریان خاص و افراد شاخص این جریان در نظر می‌گرفته می‌شود گویای همین نکته است. به صراحت اعلام می‌کنند مجلس باید از چیزی که در حال حاضر وجود دارد با ما همراه‌تر شود.

اخیرا یکی از این آقایان که به لباس روحانیت هم ملبس است، در توییتی اعلام کرده بود نمایندگانی که مخالفت با طرح صیانت، هستند باید رد صلاحیت شوند. متاسفانه این جریان تا حدودی در دولت هم نفوذ کرده و به نظر می‌رسد دارد تمام تلاشش را می‌کند که خالص سازی مد نظرش را رقم بزند.

البته که حتما تیرش به سنگ می‌خورد ما افراد عاقل زیادی در دولت داریم که کمک می‌کنند این اتفاق نیفتد و هم‌چنین مردم ما آگاه و هوشیارند و حتما از این جریان برائت خواهند کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اعلام نتایج امتحانات نهایی پایه دوازدهم از ساعت ۱۴ امروز

نیاز به تمام گروه‌های خونی به ویژه O منفی در استان کرمان

ثبات قیمت در بازار خودروهای داخلی و مونتاژی

عاملان قتل جوان جيرفتي دستگير شدند / دو زن در بین متهمان

آیا نوشیدن آب یخ سبب چرب شدن کبد می‌شود؟

انهدام باند کلاهبرداری حرفه‌ای در کرمان؛ چندین کارمند متخلف دولتی تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند

افزایش تدریجی دما، از فردا در کرمان

انتخاب نام نوزاد با سامانه تعاملی جدید سازمان ثبت احوال

327 پرستار در کرمان استخدام می‌شوند

مرحله بعدی دهک‌بندی خانوارها اعلام شد؛ حساب تجاری را از شخصی جدا کنید

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از آئین پرسه شادروان فردوس کاویانی در کرمان   (۱ نظر)

پایان زندگی جوان 35 ساله کرمانی بر اثر سقوط در چاه   (۱ نظر)

چرا دلایل رد صلاحیت را با مردم در میان نمی‌گذارید؟ / آنان که دست به رد صلاحیت زده‌اند، صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از افراد را ندارند / اینک حجت تمام شد   (۱ نظر)