کد خبر: ۵۱۲۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
نماینده مردم مرودشت از احتمال ورود شورای نگهبان به ماجرای ردصلاحیت‌ها توسط هیأت اجرایی خبر داد و گفت: این سطح از رد صلاحیت در هیئت اجرایی مسبوق به سابقه نیست.

نماینده مردم مرودشت از احتمال ورود شورای نگهبان به ماجرای ردصلاحیت‌ها توسط هیأت اجرایی خبر داد و گفت: این سطح از رد صلاحیت در هیئت اجرایی مسبوق به سابقه نیست.

به گزارش خبرآنلاین، اختلافات میان بهارستان و پاستور هر روز آشکارتر می‌شود و با رد صلاحیت برخی نمایندگان توسط هیأت اجرایی وزارت کشور، هر دو قوه شمشیر خود را علیه دیگری تیز کرده‌اند.

چنانچه برخی نمایندگان رد صلاحیت‌های اخیر را «انتقام جویی دولت» علیه منتقدانش خاصه منتقدانش در مجلس می‌دانند. با این وجود معاون رئیسی منتقدان به ردصلاحیت‌ها را دعوت به متانت می‌کند و گفته می‌شود وزیر کشور نیز در جمعی گفته است «فضای انتقادی به فضای انتخاباتی وصل نشود که این کار ممکن است به مشارکت آسیب بزند.»

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت، از جمله منتقدان دولت در پارلمان است که از ردصلاحیت ها مصون مانده است او در گفتگویی از جریان خالص سازی روایت می‌کند که در دولت نیز نفوذ کرده است.

او تاکید دارد؛«با قاطعیت می‌گویم و شما این خبر را کار کنید و به یادگار از من داشته باشید که هیچ مجلسی مثل مجلس فعلی با دولت همکاری نکرده‌ و نخواهد کرد. به‌ نظرم مجلس بعدی دولت را خیلی اذیت کند.»

مشروح گفتگوی جلال رشیدی کوچی را در ادامه بخوانید؛

 آقای رشیدی کوچی! تحلیل شما از اتفاقاتی که در ردصلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی رخ داد و برخی چهره‌هایی که تصور ردصلاحیت شدنشان وجود نداشت از سوی این هیات‌ها ردصلاحیت شدند چیست؟

هیئت اجرایی اجرایی اجازه احراز و عدم احراز ندارد. هیئت اجرایی باید بر اساس مستندات مراجع پنج‌گانه اظهار نظر کند. به‌عنوان مثال اگر کسی پرونده قضایی در دادگاه داشته باشد و محکوم شده باشد، هیئت اجرایی جلسه برگزار می‌کند و شخص را به دلیل محکومیت قطعی‌اش رد می‌کند. اگر مدارکش ناقص باشد آن‌جا بررسی می‌کنند و می‌گویند نمی‌تواند تایید صلاحیت شود.

هیات اجرایی کار هیات نظارت را انجام داده است!

در بعضی جاها هیئت اجرایی، کار هیئت نظارت را انجام داده و احراز صلاحیت کرده و به شخصی که رد صلاحیت شده اعلام کرده‌اند، مراجع چندگانه نظری نسبت به شما نداشته‌اند ولی ما به این نتیجه رسیدیم که شما در عزل و نصب‌ها دخالت کرده‌اید، در صورتی‌که تشخیص این کار بر عهده هیئت اجرایی نیست و برعهده هیئت نظارت است که خودش زیرمجموعه شورای نگهبان است. این‌جا میان دوستان محل اختلاف است.

از بین منتقدان دولت فقط من تایید شدم اما با دردسر

برخی می‌گویند رد صلاحیت‌ها به دلیل انتقادات از دولت بوده، برخی مخالفت با طرح صیانت و لایحه حجاب و عفاف را علت می دانند و .... نظر شما چیست؟

من این را نمی‌توانم تایید کنم ولی رد هم نمی‌کنم. افرادی که در هیئت‌های اجرایی رد شدند عموما نمایندگانی بودند که به برخی عملکردهای دولت انتقاد داشتند و متاسفانه تداخل این اتفاق، این شائبه‌ها را به‌وجود آورده است.

روزنامه ایران در مقاله‌ معروفش، درباره رد صلاحیت نمایندگان حاشیه ساز نوشته بود که من هم یکی از آن‌ها بودم و مثل‌ این‌ که از بین آن‌ افراد فقط من تایید شده‌ام. البته من هم دردسرهایی را داشتم و به این راحتی نبود که بتوانم تاییدیه را از هیئت اجرایی بگیرم ولی نمی‌خواهم به‌هیچ‌عنوان به ‌آن مسئله ورود کنم.

اما تقریبا همه چهره‌هایی که در مقاله معروف روزنامه ایران از آن‌ها نام برده شده بود به‌جز بنده، رد شده‌اند.

این سطح از ردصلاحیت در هیات‌های اجرایی مسبوق به سابقه نیست

پیش بینی می کنید هیات نظارت این حاشیه های ایجاد شده از سوی هیات های اجرایی را حل و فصل کند و شاهد تایید صلاحیت چهره های بیشتری باشیم؟

بله، ممکن است و به‌ نظر من این اتفاق خواهد افتاد. به‌عنوان نماینده مجلس و عضو کمیسیون داخلی و شورا ماجرا را این‌طور می‌بینم. این سطح از رد صلاحیت در هیئت اجرایی مسبوق به سابقه نیست. امروز و در این دولت است که ما شاهد این حجم از رد صلاحیت‌ها در هیئت اجرایی هستیم، آن‌هم برای نمایندگان مستقر که دلیلیش هم همان است که عرض کردم.

مجلس بعدی دولت را خیلی اذیت کند

 آقای رشیدی کوچی، می‌توان این تحلیل را داشت که دولت به دنبال مدیریت مجلس آینده است؟

دولت‌ها تلاش می‌کنند که این اتفاق بیفتد ولی من با قاطعیت می‌گویم و شما این خبر را کار کنید و به یادگار از من داشته باشید که هیچ مجلسی مثل مجلس فعلی با دولت همکاری نکرده‌ و نخواهد کرد. به‌ نظرم مجلس بعدی دولت را خیلی اذیت کند.

جریان خالص‌ساز در دولت نفوذ کرده است

جریان خاص در کشور، که عموما افرادی با نگاه‌های تندرو هستند هدفشان خالص سازی است. این موضوع بر کسی پوشیده نیست. وقتی فقط مصاحبه‌ها و تیترهای این جریان خاص و افراد شاخص این جریان در نظر می‌گرفته می‌شود گویای همین نکته است. به صراحت اعلام می‌کنند مجلس باید از چیزی که در حال حاضر وجود دارد با ما همراه‌تر شود.

اخیرا یکی از این آقایان که به لباس روحانیت هم ملبس است، در توییتی اعلام کرده بود نمایندگانی که مخالفت با طرح صیانت، هستند باید رد صلاحیت شوند. متاسفانه این جریان تا حدودی در دولت هم نفوذ کرده و به نظر می‌رسد دارد تمام تلاشش را می‌کند که خالص سازی مد نظرش را رقم بزند.

البته که حتما تیرش به سنگ می‌خورد ما افراد عاقل زیادی در دولت داریم که کمک می‌کنند این اتفاق نیفتد و هم‌چنین مردم ما آگاه و هوشیارند و حتما از این جریان برائت خواهند کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برخورد پیکان و پراید با  11 مصدوم و یک کشته

امروز، آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزد‌ها برای حضور در شعب اخذ رای

اطلاعیه مهم ستاد انتخابات کرمان برای نامزدهای مجلس دوازدهم

دومین مرحله ثبت‌نام مسکن به زودی آغاز می‌شود

نرخ تورم بهمن اعلام شد

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 5 اسفند1402

100 نقطه شهر کرمان امشب همزمان با نیمه‌شعبان نورافشانی می‌شود

سومین روز از تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در کرمان

غربالگری اختلالات یادگیری دانش‌آموزان دبستانی بعد از تعطیلات عید اجرا می‌شود

اطلاعیه جدید ستاد انتخابات کشور درباره فعالیت کاندیداهای مجلس دوزادهم در فضای مجازی

پربازدید ها

زنگ انشا تمام شده، امروز زنگ حساب است / مردم باید از نمایندگان فعلی خودشان حساب کشی کنند / گروه‌هایی که سهم بیشتری از قدرت داشتند باید مسئولیت بیشتری هم بپذیرند/ مجلس فعلی محصول عدم مشارکت مردم در انتخابات سال 1398 است

سومین روز از تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در کرمان

اطلاعیه جدید ستاد انتخابات کشور درباره فعالیت کاندیداهای مجلس دوزادهم در فضای مجازی

اطلاعیه مهم ستاد انتخابات کرمان برای نامزدهای مجلس دوازدهم

امروز، آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزد‌ها برای حضور در شعب اخذ رای

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۶ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)