کد خبر: ۵۱۴۴۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس انجمن ملی خرمای ایران:
رییس انجمن ملی خرمای ایران گفت: شیوع آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما به نخلستان‌های جنوب کشور نگران کننده شده است و انتظار می‌رود سازمان حفظ نباتات به طور جد برای آن چاره‌ای بیندیشد.

رییس انجمن ملی خرمای ایران گفت: شیوع آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما به نخلستان‌های جنوب کشور نگران کننده شده است و انتظار می‌رود سازمان حفظ نباتات به طور جد برای آن چاره‌ای بیندیشد.

به گزارش ایرنا، محسن رشید فرخی اظهارداشت: اکنون ۶ استان عمده تولید کننده خرما کشور درگیر این آفت هستند و بیشترین شیوع در نخلیات استان‌های بوشهر و کرمان دیده شده که در اولویت مبارزه قرار دارند.

وی درباره وضعیت نخلستان‌های کشور افزود: بر اساس آمارهای موجود بیش از ۱۲ استان کشور دارای نخیلات هستند که از این تعداد ۶ استان شامل بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و خوزستان عمده تولیدکننده خرمای کشور به شمار می‌روند که تولید اقتصادی دارند.

رییس انجمن ملی خرمای ایران اظهار داشت: به دلیل بروز و شیوع آفت سوسک سرخرطومی حنایی بخش عمده نخلستان‌ها درگیر شده‌اند به طوری که این موضوع موجب افت تولید خرما در این استان‌ها نسبت به سالهای گذشته شده است و ادامه این روند می‌تواند باعث از بین رفتن بخش قابل توجهی از نخلستان‌ها بشود.

وی تصریح کرد: سوسک سرخرطومی حنایی یک آفت خاموش است که اکنون ۱۵ درصد نخلستان‌های کشور را آلوده کرده و به سرعت در حال پیشروی است زیرا این افت به درختان نخل‌ آسیب می‌زند به‌طوری که آنها را از داخل طی مدت ۱.۵ تا ۳ سال خشک می‌کند.

رشید فرخی گفت: به‌طور قطع مشکل شیوع آفت سوسک سرخرطومی حنایی نیازمند تصمیم‌گیری و مبارزه جدی و سریع توسط بخش دولتی همچون وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفظ نباتات و بخش خصوصی است زیرا در صورت هرگونه تعلل ممکن است بخشی از نخلستان‌ها از بین برود که این موضوع نگرانی‌هایی را برای تولیدکنندگان این محصول ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه خرما یکی از محصولات صادراتی و مهم تولیدی کشور است اظهار داشت: به نظر می‌رسد باید وزارت جهاد کشاورزی، انجمن ملی خرما ایران و سازمان حفظ نباتات کشور فکر ویژه‌ای برای مبارزه با این آفت داشته باشند، که البته این مهم نیازمند شناسایی و پایش باغات آسیب‌ دیده و تامین اعتبار است.

رییس انجمن ملی خرمای ایران تصریح کرد: اکنون وزارت جهاد کشاورزی بحث تحقیقات درباره این آفت را شروع کرده اما در بحث اجرایی هنوز ورود پیدا نکرده است، که باید این موضوع سرعت پیدا کند.

وی اضافه کرد: در کنار مبارزه با آفت سوسک سرخرطومی حنایی باید مساله قرنطینه گیاهی جدی گرفته شود یعنی به هیچ عنوان فراورده‌های نخلی زنده همچون پاجوش خرما از خارج کشور وارد نشود یا در صورت ورود باید عملیات قرنطینه‌ای سختگیرانه‌ای دنبال شود و یا محصولات وارداتی ضدعفونی و قرنطینه شوند.

وی براین باور است کشوری که خود دارای نخلیات و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خرما جهان است نیاز به واردات فراورده‌های نخلی زنده به کشور ندارد زیرا در اکثر کشورهای دنیا این اقدام یک تخلف است و با آن برخورد قانونی می‌شود.

رشید فرخی افزود: مبارزه با این آفت مانند مبارزه با آفت ملخ صحرایی نیازمند یک ردیف بودجه‌ مستقل و کمک‌‌های مالی از سوی ستاد مدیریت بحران کشور است تا بتوانیم این آفت را ریشه کن کنیم. در غیر این صورت باید در آینده نه چندان دور منتظر خشکیدگی نخلیات در استان‌های عمده تولید کننده خرما کشور باشیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

هواشناسی کرمان هشدار سطح زرد صادر کرد

ساعات فعالیت مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک افزایش یافت

استاندار کرمان عنوان کرد: توقف روند کاهش جمعیت در کرمان

درمان کودکان زیر ۷ سال در بیمارستان‌های دولتی رایگان شد

آمار کرونا در هفته گذشته؛ شناسایی ۳۵۴ بیمار و ۸ فوتی

۲۰۲۴ گرم‌ترین سال زمین تحت تاثیر پدیده ال‌نینو

اختتامیه چهارمین جشنواره رسانه و عدالت 17 اسفندماه برگزار می‌شود

دامداران و عشایر از چرای دام در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند

آموزش و پرورش استان کرمان: اخراج دانش‌آموز از مدرسه فقط در چهارچوب آیین‌نامه انضباطی انجام شود

پیش بینی هواشناسی کشور از بارش باران و برف و وزش باد شدید در کرمان

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

عیدوک بامری که بود و چه رابطه‌ای با حاج قاسم داشت/ احمد یوسف زاده توضیح داد   (۶ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۱ نظر)

ناصر فرشید به عنوان فرمانده انتظامی استان کرمان منصوب شد   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

بشنوید| نوحه خون گلوی حسین با صدای مداح کرمانی   (۱ نظر)