کد خبر: ۵۲۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری با اشاره به جزئیات برگزاری امتحانات شبه نهایی از ۲۷ فروردین گفت: شرکت در امتحانات شبه نهایی اختیاری است اما به دانش‌آموزان توصیه می‌شود برای آشنایی با امتحانات نهایی در آن شرکت کنند.

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری با اشاره به جزئیات برگزاری امتحانات شبه نهایی از ۲۷ فروردین گفت: شرکت در امتحانات شبه نهایی اختیاری است اما به دانش‌آموزان توصیه می‌شود برای آشنایی با امتحانات نهایی در آن شرکت کنند.

به گزارش تسنیم، امسال با توجه به مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، سه پایه دوره متوسطه دوم (پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم) امتحانات نهایی دارند.

در کنکور 1403 سهم امتحانات نهایی پایه دوازدهم 50 درصد قطعی و سهم کنکور 50 درصد است و تا سال 1406، سهم سوابق تحصیلی به 60 درصد و سهم کنکور به 40 درصد می‌رسد.

نادر کریمی بیرانوند مدیرکل دفتر متوسطه دوم نظری وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری امتحانات شبه نهایی علاوه بر امتحانات نهایی برای دانش‌آموزان دبیرستانی گفت: امسال برای نخستین بار دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم باید در امتحانات نهایی شرکت کنند. به منظور آمادگی دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم برای حضور در امتحانات نهایی و کنترل استرس آنها، برگزاری امتحانات شبه نهایی مصوب شد.

وی افزود: دانش‌آموزان پایه دهم برای نخستین بار باید در امتحانات نهایی با رعایت تمام اصولی که برای امتحانات تعریف شده است، شرکت کنند و این فضا می‌تواند برای دانش‌آموزی با این سن سنگین باشد.

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری ادامه داد: الگویی برای برگزاری امتحانات نهایی و طراحی سؤالات ارائه و به استان‌ها ارسال کردیم تا دانش‌آموزان را در جریان امتحانات نهایی قرار دهند.

کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه از 27 فروردین تا 4 اردیبهشت امتحانات شبه نهایی برگزار می‌شود، گفت: با توجه به نمرات دانش‌آموزان در امتحانات نهایی سال گذشته، دو درس عمومی و دو درس اختصاصی برای برگزاری امتحانات شبه نهایی البته با توجه به رشته تحصیلی دانش‌آموزان انتخاب شده‌ است.

وی درباره اینکه کدام دروس برای امتحانات شبه نهایی انتخاب شده‌اند، بیان کرد: با توجه به رشته تحصیلی دانش‌آموزان، دروس عمومی و تخصصی متفاوت است؛ به عنوان مثال در برخی پایه‌های تحصیلی برای دروس عمومی، فارسی، عربی یا انگلیسی انتخاب شده است و در دروس تخصصی با توجه به رشته تحصیلی، برخی دروس مانند فلسفه، زیست، ریاضی و حسابان مدنظر است.

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری تأکید کرد: امتحانات شبه نهایی به عنوان تمرینی برای حضور در امتحانات نهایی است و با طراحان سؤالات امتحانات نهایی هماهنگ کردیم تا طراحی سؤالات امتحانات نهایی مشابه سؤالات این آزمون باشد.

کریمی بیرانوند متذکر شد: طراحان سؤالات امتحانات شبه نهایی الزاماً از میان طراحان سؤالات امتحانات نهایی نیستند. همچنین سؤالات امتحانات نهایی فقط از کتاب‌های درسی طراحی می‌شود.

وی گفت: شرکت در امتحانات شبه نهایی اختیاری است اما به دانش‌آموزان توصیه می‌شود برای آشنایی با امتحانات نهایی و کنترل استرس در آن شرکت کنند.

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت در امتحانات شبه نهایی هزینه دارد؟ بیان کرد: با توجه به اینکه امتحانات شبه نهایی در مدارس دانش‌آموزان برگزار می‌شود و تصحیح اوراق توسط معلمان مدرسه است بنابراین هزینه خاصی ندارد البته ممکن است برخی مدارس برای چاپ برگه‌های امتحان هزینه‌ای دریافت کنند اما اینکه رقم ثابتی به عنوان مثال 40 یا 50 هزار تومان برای برگزاری این آزمون دریافت شود، نباید این‌گونه باشد.

کریمی بیرانوند ادامه داد: معلمان برگه‌های امتحانات شبه نهایی را بر مبنای کلیدی که در اختیار آنها قرار می‌گیرد، تصحیح می‌کنند و نمرات این امتحانات تأثیری برای دانش‌‌آموزان ندارد اما ممکن است یک معلم بگوید که نمره امتحانات شبه نهایی را به عنوان نمرات مستمر دانش‌آموزان در نظر می‌گیرد البته ما توصیه نمی‌کنیم که این نمرات ملاک باشد تا دانش‌آموزان بتوانند در یک فضای همراه با آرامش در امتحانات شبه نهایی شرکت کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ممنوعیت فروش داروهای گیاهی در عطاری ها

۹۳ هکتار از منطقه ۱۴ معصوم به الله‌آباد الحاق خواهد شد

کرمان چهارمین استان گرم کشور به ثبت رسید

افت و خیز شدید قیمت‌ها در بازار خودرو

بیشترین تصادفات جاده‌ای مربوط به خودروهای حمل اتباع غیرمجاز و قاچاق سوخت است / مقایسه کرمان با استان‌های دیگر صحیح نیست

استاندار کرمان خطاب به مدیران: به تولیدکنندگان نگاه مثبت داشته باشید و سخت‌گیری نکنید

سخنگوی ستاد انتخابات: ثبت‌نامِ داوطلبان انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۰ خرداد آغاز می‌شود

شرایط و فرایند ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

تیلریوز در گاو و گوساله، بیماری شایع در فصل گرما

مرحله سوم سود سهام ‌عدالت کی پرداخت می‌شود؟

پربازدید ها

افزایش تدریجی دما طی روزهای آینده در کرمان

کرمان چهارمین استان گرم کشور به ثبت رسید

شرکت ۸۳ هزار و ۲۵۷ دانش‌آموز کرمانی در امتحانات نهایی خرداد ۱۴۰۳

تعویض رایگان پلاک‌های آفتاب سوخته؛ رانندگان وسایل نقلیه یک ماه فرصت تعویض پلاک دارند

همزمانی دو تخلف حادثه‌ساز موجب توقیف خودرو می‌شود

ثبت نام جاماندگان کنکور از فردا آغاز می شود

۹۳ هکتار از منطقه ۱۴ معصوم به الله‌آباد الحاق خواهد شد

مرگ سالانه ۵۰ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات

اهدای عضو مرد 49 ساله رفسنجانی نجات‌بخش سه بیمار شد  

ممنوعیت فروش داروهای گیاهی در عطاری ها

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۲ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)