کد خبر: ۵۲۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان کرمان:
معاون قضایی رئیس کل و معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان کرمان گفت: حدود ۱۹ هزار و 986 پرونده با صلح و سازش خاتمه یافته و ۷ هزار و ۷۰۵ فقره پرونده زندانی بوده‌اند که با وساطت اعضای شورای حل اختلاف و اعضای صلح ما به سازش رسیده‌اند و از زندان‌ها آزاد شدند.

معاون قضایی رئیس کل و معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان کرمان گفت: حدود ۱۹ هزار و 986 پرونده با صلح و سازش خاتمه یافته و ۷ هزار و ۷۰۵ فقره پرونده زندانی بوده‌اند که با وساطت اعضای شورای حل اختلاف و اعضای صلح ما به سازش رسیده‌اند و از زندان‌ها آزاد شدند.

به گزارش گفتارنو، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدامیر ابراهیمی صبح امروز در جمع اصحاب رسانه بیان داشت: بعد از تصویب قانون دادگاه‌های حل اختلاف کلیه شوراهای رأی خاتمه پیدا می‌کند و به صلح‌یار می‌پیوندند لذا در نظر داریم در ۵ سال آینده یک میلیون صلح‌یار را در جامعه ابلاغ بزنیم.

معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان کرمان گفت: طی 19 سالی که از تاسیس شورای حل اختلاف می‌گذرد بیش از ۳ میلیون ۳۰۰ هزار پرونده به شوراها وارد شده و قریب به همین تعداد مختومه شده که ۴۴ درصد این آمار به صلح و سازش ختم شده و بقیه با رای اعضای شورا مختومه شده‌اند.

وی به راه اندازی شوراهای صلحی در سطح استان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در کانون وکلا، کانون کارشناسان ( مرکز و کانون دادگستری)، دفاتر خدمات الکترونیک و در بین معلمان جامعه صلح‌یار داشتیم و وقتی رویکرد جامعه به سمت صلح و سازش برود خود به خود این هدف در جامعه و در خانواده و ذهن جوانان بهینه می‌شود خشونت، پرخاشگری و آسیب‌های اجتماعی در جامعه کاهش می‌یابد و جامعه امن خواهد شد.

معاون قضایی رئیس کل یادآور شد: اعضای شورای حل اختلاف که تاکنون در حال فعالیت بوده‌اند حدود 8 هزار و ۸۲۵ نفر هستند همچنین 455 نفر دبیر و جمعاً در سطح استان کرمان هزار و 280 نفر در شورای حل اختلاف فعال هستند.

وی به اشاره به بحث داوری اظهارداشت: در کنار شوراهای حل اختلاف بحث داوری را مطرح کردیم تا مردم اختلافات خود را به سمت و سوی داوری برود تا قضات و داوران سریع و آسان و به راحتی در دسترس مردم قرار بگیرند و مشکل خود را حل و فصل کنند.

معاون قضایی رئیس کل گفت: فعلا 54  داور حرفه‌ای ابلاغ گرفته‌اند که از قضات بازنشسته‌ی باتجربه، هیات علمی دانشگاه‌ها و وکلای حرفه‌ای و انسان‌های وارسته‌ای هستند که اختلافات مردم را بررسی می‌کنند.

وی با بیان این که اگر صلح و سازش در جامعه رواج پیدا کند مسلماً جامعه روی آرامش می‌بیند، افزود: در کنار داوری بحث میانجیگری را داریم که بحث داوری در پرونده‌های حقوقی مطرح می‌شود اختلافات ملکی و حقوقی مردم حل و فصل می‌شود و در بحث میانجیگری دعواها و اختلافات کیفری و نزاع‌ها مرتفع می‌شود.

ابراهیمی به برگزاری همایش صبر در ۳۰ اردیبهشت در شهر رفسنجان اشاره کرد و یادآور شد: مراسم تحلیف داوران و میانجی‌گران در این تاریخ انجام خواهد شد و عملا کار این افراد بعد از این تاریخ شروع می‌شود.

معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان اذعان داشت: در دورانی که شوراهای حل اختلاف فعال شده است حدود ۱۶۵ نفر انسانی که می‌بایست با قصاص جان خود را از دست بدهند رضایت گرفته شده و به چرخه جامعه و آغوش خانواده بازگشته‌اند و افراد مفیدی برای جامعه شدند.

وی ادامه داد: ما سراغ هر پرونده‌ای برای صلح و سازش نمی‌رویم پرونده‌‌هایی را برای صلح و سازش و کسب رضایت خانواده مقتول دنبال می‌کنیم که اولاً قاتل سابقه شرارت نداشته باشد و در پرونده‌های خود شرارت‌های خرد و کلان نداشته باشد و قطعاً سراغ انسان‌هایی که وجودشان برای جامعه مضر باشد نمی‌رویم.

ابراهیمی گفت: همایش داوری و میانجی‌گری در دوم تیرماه جاری برگزار خواهد شد که در این همایش عملکرد داوران و میانجیگران را رصد می‌کنیم و در نهایت اهدافی که از تشکیل داوری و میانجیگری هست را به وسیله نخبگان و خبرگان افرادی که در این فن اطلاعاتی دارند و مقالاتی بیان می‌کنند خلاصه‌ای از آنها بیان می‌شود.

معاون قضایی رئیس کل گفت: شوراهای حل اختلاف تا قبل از تصویب قانون به صورت یک ارگان موقتی با قانون موقتی دو ساله و پنج ساله از سوی مجلس تصویب می‌شد اما قانون اخیر شورای حل اختلاف به عنوان قانون دائمی و شوراهای حل اختلاف به عنوان یک نهاد زیرمجموعه قوه قضائیه کار خودش را با قدرت در چند محور شامل نظارت بر داوری، نظارت بر میانجیگری، صلح و سازش و ... ادامه می‌دهند.

وی به طرح هر مسجد یک حقوقدان اشاره کرد و بیان داشت: در نظر داریم هیات امنا، پیش نماز مسجد، هیات صلح و بسیج حقوقدانان را که مردمی هستند و در سطح شهر مشغول فعالیتند در مساجد جمع و ساماندهی کنیم تا در هر مسجد یک حقوقدان، یک صلح یار و یک هیئت صلح را ایجاد کنیم و این گروه صلح فعال و در هفته به تناسب نیاز مردم آن منطقه چند نفر را به سازش برسانند لذا بنا داریم اختلافات را در مسجد به پایان برسانیم و گروه صلح باید پیگیر استمرار صلح آن باشند و ریشه اختلاف را بررسی کنند و به برطرف کردن آن کمک کنند. ما به بنگاه‌های معاملات ملکی و املاک، جوامع کارگری و ... ورود خواهیم کرد تا آنها را ساماندهی و قانونمند کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ممنوعیت فروش داروهای گیاهی در عطاری ها

۹۳ هکتار از منطقه ۱۴ معصوم به الله‌آباد الحاق خواهد شد

کرمان چهارمین استان گرم کشور به ثبت رسید

افت و خیز شدید قیمت‌ها در بازار خودرو

بیشترین تصادفات جاده‌ای مربوط به خودروهای حمل اتباع غیرمجاز و قاچاق سوخت است / مقایسه کرمان با استان‌های دیگر صحیح نیست

استاندار کرمان خطاب به مدیران: به تولیدکنندگان نگاه مثبت داشته باشید و سخت‌گیری نکنید

سخنگوی ستاد انتخابات: ثبت‌نامِ داوطلبان انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۰ خرداد آغاز می‌شود

شرایط و فرایند ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

تیلریوز در گاو و گوساله، بیماری شایع در فصل گرما

مرحله سوم سود سهام ‌عدالت کی پرداخت می‌شود؟

پربازدید ها

افزایش تدریجی دما طی روزهای آینده در کرمان

شرکت ۸۳ هزار و ۲۵۷ دانش‌آموز کرمانی در امتحانات نهایی خرداد ۱۴۰۳

تعویض رایگان پلاک‌های آفتاب سوخته؛ رانندگان وسایل نقلیه یک ماه فرصت تعویض پلاک دارند

همزمانی دو تخلف حادثه‌ساز موجب توقیف خودرو می‌شود

ثبت نام جاماندگان کنکور از فردا آغاز می شود

مرگ سالانه ۵۰ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات

اهدای عضو مرد 49 ساله رفسنجانی نجات‌بخش سه بیمار شد  

تیلریوز در گاو و گوساله، بیماری شایع در فصل گرما

ممنوعیت فروش داروهای گیاهی در عطاری ها

کرمان چهارمین استان گرم کشور به ثبت رسید

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۲ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)