کد خبر: ۵۲۹۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۰
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به پتانسیل‌های جنوب کرمان در حوزه آبخیز تصریح کرد: این منطقه به صورت دشت و با دارا بودن چندین رودخانه و بارندگی‌هایی با شدت بالا، ضرورت اجرای انجام عملیات آبخیزداری را نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به پتانسیل‌های جنوب کرمان در حوزه آبخیز تصریح کرد: این منطقه به صورت دشت و با دارا بودن چندین رودخانه و بارندگی‌هایی با شدت بالا، ضرورت اجرای انجام عملیات آبخیزداری را نشان می‌دهد.

به گزارش مهر، محمد فرامرز، در سفر به شهرستان جیرفت اظهارداشت: اجرای عملیات آبخیزداری سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه نگه داشت آب است.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای پروژه‌های آبخیزداری گفت: در کل کشور ۷۰۴ میلیون هکتار حوضه آبخیز ساحلی و مرزی داریم که ۵۲ درصد مساحت کشور را کویر مرکزی تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مطالبه نخست استانداران و فرمانداران در سراسر کشور اجرای پروژه‌های آبخیزداری است افزود: در واقع این موضوع مطالبه اصلی مردم است، زیرا اثرات آبخیزداری را به خوبی در کنترل سیل، تقویت منابع آب و نقشی که در معیشت آبخیزنشینان دارد را درک کرده‌اند.

فرامرز، با تاکید بر اینکه بهترین آب از نظر کیفیت آب باران است افزود: بخش عمده‌ای از روان آب‌ها به دلیل عدم مدیریت خارج می‌شود که سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه نگه داشتن آب اجرای عملیات آبخیزداری است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه در برنامه هفتم توسعه ۲۰ میلیون هکتار تعهد جهت اجرای پروژه‌های آبخیزداری مصوب شده است افزود: اجرای پروژه‌های آبخیز تنها با منابع دولتی میسر نیست.

وی افزود: مقام معظم رهبری امسال را به عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری کرد و می‌طلبد جهت انجام عملیات آبخیزداری همه پای کار بیایند.

وی با تاکید بر محدود بودن منابع افزود: فرمانداران در بحث مشارکت کمک کنند در موافقت نامه‌های استانی بخشی از اعتبارات را از پیمان خارج و به صورت نهاده در اختیار مردم قرار داده شود تا مردم در انجام پروژه‌ها همکاری لازم را داشته و منابع طبیعی از ظرفیت مردم در بخش‌های مختلف کمک بگیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با بیان اینکه سطح عرصه‌های منابع طبیعی جنوب کرمان بیش از ۳ میلیون و ۶٠٠ هزار هکتار است، گفت: وجود شهرها و مناطق مسکونی در اطراف هلیل‌رود می‌تواند هم یک تهدید از لحاظ بروز سیل و هم یک پتانسیل جهت اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری و جلوگیری از ایجاد مخاطرات حاصل از سیل باشد.

قاسم رحیمی نیا، با اشاره به اینکه میزان حوضه‌های آبخیز جنوب کرمان ۳ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۷۳۱ هکتار است افزود: از این میزان بالغ بر ۱ میلیون هکتار مطالعات تفضیلی اجرایی انجام و میزان ۷۷۴ هزار و ۸۲۱ هکتار عملیات آبخیزداری و آبخوانداری اجرا و بیش از ۲۹۴ هزار هکتار در دست اجرا می‌باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با اشاره به اثربخشی پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری افزود: حفظ و بهره‌برداری مناسب از منابع آب‌وخاک، حفاظت خاک و کنترل فرسایش و رسوب، پخش سیلاب، تغذیه آبخوان‌های زیرزمینی، کنترل سیل به‌منظور حفاظت سکونت گاه‌ها، کنترل رسوبات ورودی به مخازن سدها و تأسیسات و شبکه‌های آبیاری پایین‌دست، احیا و توسعه پوشش گیاهی، بهبود شرایط زیست محیطی و بهبود وضعیت اقتصادی آبخیزنشینان از اهداف اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ممنوعیت فروش داروهای گیاهی در عطاری ها

۹۳ هکتار از منطقه ۱۴ معصوم به الله‌آباد الحاق خواهد شد

کرمان چهارمین استان گرم کشور به ثبت رسید

افت و خیز شدید قیمت‌ها در بازار خودرو

بیشترین تصادفات جاده‌ای مربوط به خودروهای حمل اتباع غیرمجاز و قاچاق سوخت است / مقایسه کرمان با استان‌های دیگر صحیح نیست

استاندار کرمان خطاب به مدیران: به تولیدکنندگان نگاه مثبت داشته باشید و سخت‌گیری نکنید

سخنگوی ستاد انتخابات: ثبت‌نامِ داوطلبان انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۰ خرداد آغاز می‌شود

شرایط و فرایند ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

تیلریوز در گاو و گوساله، بیماری شایع در فصل گرما

مرحله سوم سود سهام ‌عدالت کی پرداخت می‌شود؟

پربازدید ها

افزایش تدریجی دما طی روزهای آینده در کرمان

کرمان چهارمین استان گرم کشور به ثبت رسید

شرکت ۸۳ هزار و ۲۵۷ دانش‌آموز کرمانی در امتحانات نهایی خرداد ۱۴۰۳

تعویض رایگان پلاک‌های آفتاب سوخته؛ رانندگان وسایل نقلیه یک ماه فرصت تعویض پلاک دارند

همزمانی دو تخلف حادثه‌ساز موجب توقیف خودرو می‌شود

ثبت نام جاماندگان کنکور از فردا آغاز می شود

۹۳ هکتار از منطقه ۱۴ معصوم به الله‌آباد الحاق خواهد شد

مرگ سالانه ۵۰ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات

اهدای عضو مرد 49 ساله رفسنجانی نجات‌بخش سه بیمار شد  

ممنوعیت فروش داروهای گیاهی در عطاری ها

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

مشکل تامین زمین در کرمان برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن  وجود ندارد   (۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

ببینید| فیلم کامل سخنان سید حسین مرعشی در شبکه افق   (۲ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)