کد خبر: ۵۳۰۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۶
ارسال به دوستان
ذخیره
یک کارشناس حوزه آب اظهار داشت: ایرانیان ۱۵۰ میلیارد متر مکعب بیشتر از آنچه در طول ۳ دهه اخیر وارد آبخوان‌ها شده برداشت داشته‌اند و این باعث فرونشست زمین در محدوده‌ای دست‌کم ۵۷ هزار کیلومتر مربع با میزان به طور متوسط یک سانتی‌متر در سال شده است.

یک کارشناس حوزه آب اظهار داشت: ایرانیان ۱۵۰ میلیارد متر مکعب بیشتر از آنچه در طول ۳ دهه اخیر وارد آبخوان‌ها شده برداشت داشته‌اند و این باعث فرونشست زمین در محدوده‌ای دست‌کم ۵۷ هزار کیلومتر مربع با میزان به طور متوسط یک سانتی‌متر در سال شده است.

به گزارش ایلنا، محمد درویش، درباره اوضاع فرونشست در کشور اظهار داشت: بزرگترین دلیل فرونشست در ایران ناترازی آبخوان‌ها است که اکنون به بیش از ۱۵۰ میلیارد متر مکعب رسیده است، یعنی ایرانیان ۱۵۰ میلیارد متر مکعب بیشتر از آنچه در طول ۳ دهه اخیر وارد آبخوان‌ها شده برداشت داشته‌اند و این باعث فرونشست زمین در محدوده‌ای دست‌کم ۵۷ هزار کیلومتر مربع با میزان به طور متوسط یک سانتی‌متر در سال شده است.

وی افزود: مناطقی که دچار این معضل شده‌اند عملا کارایی خود را از دست داده‌اند و تا زمانی که ما نتوانیم ناترازی آبخوان‌ها را کنترل کنیم و مصرف آب را در بخش کشاورزی و صنعت، با توان بوم‌شناختی کشور متناسب نکنیم و تا زمانی که نتوانیم یک اقتصادی را در کشور تعریف کنیم که آب‌محور نباشد و در حقیقت تا زمانی که همه تخم‌مرغ‌های‌مان را در سبدی نگذاریم که چشمش به آسمان باشد هرگز امیدوار نباشیم که بحران و خطر فرونشست را مهار کنیم.

این کارشناس حوزه آب و محیط زیست گفت: البته اقداماتی از سوی دولت در دستور کار قرار گرفته و آن اینکه در اردیبهشت ماه سال گذشته سند امنیت غذایی کشور به تصویب ریاست‌جمهوری رسید و در تیر ماه نیز در ساختمان مجلس ابلاغ شد، مطابق این سند باید تا افق ۱۴۱۱؛ ۳۰ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شود و ۴۵ میلیارد متر مکعب ناترازی آبخوان‌ها و ۲۰ درصد فرسایش خاک کاهش پیدا کند که این یکی از امیدبخش‌ترین سندهایی است که در طول سال‌های پس از انقلاب صادر شده و وظیفه مردم، دانشگاهیان و رسانه‌ها است که اجرای مو به موی این سند را مطالبه کنند.

وی با انتقاد از اطلاع‌رسانی مسئولین در زمینه امضای سند امنیت غذایی کشور تصریح کرد: تاکنون هیچ یک از مسئولین هیچ اشاره‌ای به امضای این سند امنیت غذایی کشور که می‌تواند چشم‌انداز امیدبخشی برای آینده به تصور بکشد و نشان دهد که مسئولین کشور خطر فرونشست را درک کرده‌اند؛ نشده است.

درویش بیان داشت: اکنون بنا بر این است که معاونت وزارت کشاورزی عملکرد ۷ سال سند را منتشر کند که چقدر به دستاوردها رسیده‌ایم، هر سال باید ۳ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی کاهش پیدا کرده و ۵ میلیارد متر مکعب از ناترازی آب کم شود حال منتظریم دستاوردهای سند منتشر شود و مشخص شود که آیا به اهداف مدنظر رسیده‌ایم یا خیر و اگر نرسیده‌ایم کدام دستگاه‌ها مقصر هستند و چگونه باید با آنها مقابله شود؟

وی تاکید کرد: مردم باید شفاف بدانند که مسئولین چه راهکار عملی و منطقی در دستور کار دارند و در این بین باید در خصوص امنیت غذایی مطالبه‌گری صورت گیرد.

این کارشناس حوزه آب و محیط زیست گفت: بر اساس ناترازی آبخوان‌ها بدترین وضعیت را خراسان رضوی دارد که میزان ناترازی به ۳۳ میلیارد متر مکعب رسیده و بعد از آن استان‌های کرمان، فارس و اصفهان قرار دارند و تهران هم وضعیت بسیار نامطلوبی دارد، در واقع بجز استان گیلان در هر ۳۰ استان کشور رگه‌هایی از فرونشست دیده شده و از میزان تاراج منابع آب زیرزمینی هم بعد از خراسان، کرمان، گلستان، فارس، قزوین، تهران، اصفهان، مرکزیری، البرز و سمنان رتبه دوم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

۳۲۶ فقره انشعاب غیر مجاز آب در نرماشیر شناسایی شد

مطالبات گندمکاران استان کرمان تا پایان هفته پرداخت می‌شود

جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار

برنامه تبلیغاتی نامزدهای انتخابات، امروز شنبه ۲۶ خرداد

کلاهبرداری با پیامک جعلی سود سهام عدالت

یک فایده مهم ویتامین D که کمتر درباره‌اش شنیده‌اید

یک پزشک قلابی در بافت دستگیر شد

وزش باد، گرد و غبار و رگبار پراکنده باران در مناطقی از کرمان

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی از امروز

استاندار کرمان: پروژه باید هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از مراسم عزاداری منزل حاج ماشاءالله خدادادپور در کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از آئین پرسه شادروان فردوس کاویانی در کرمان   (۱ نظر)

پایان زندگی جوان 35 ساله کرمانی بر اثر سقوط در چاه   (۱ نظر)