کد خبر: ۵۱۷۰۶
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
منوچهر متکی در نشستی در دانشگاه شهید باهنر کرمان عنوان کرد:
وزیر اسبق امورخارجه کشورمان گفت: مجموعه داشته‌ها و آورده‌های یک کشور می‌تواند تاثیرگذار در حوزه‌های مختلف تولید قدرت در سیاست خارجی آن کشور باشد.

مهدیه السادات هاشمی:

وزیر اسبق امورخارجه کشورمان گفت: مجموعه داشته‌ها و آورده‌های یک کشور می‌تواند تاثیرگذار در حوزه‌های مختلف تولید قدرت در سیاست خارجی آن کشور باشد.
به گزارش گفتارنو منوچهر متکی در دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران که در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد گفت: از دل انقلاب آموزشی، نظام آموزشی بیرون می‌آید و انسان تراز انقلابی تربیت می‌کند.
وی با بیان این که حوزه آموزشی یکی از حوزه‌های مهم مورد توجه بعد از انقلاب اسلامی بوده است افزود: آیا دانش آموخته‌های ما در تراز جمهوری اسلامی هستند؟ به سختی می‌توان به این سوال پاسخ داد. زیرا معتقدم دو عامل متون درسی و کسانی که این درس‌ها را در دانشگاه ها ارائه می‌دهند، در پاسخ به این سوال مهم هستند.
وزیر سابق خارجی ایران گفت: می‌توان این موضوع را در نظر داشت که سیاست خارجی هر کشور ویترین آن کشور و حکومتی برای دیگران در سطح بین المللی است همچنین سیاست خارجی برآمده از مبانی موجود و غیرموجود آن کشور خواهد بود.
متکی خاطرنشان ساخت: جایگاه و تاثیرگذاری کشورها را سیاست خارجی هر کشور نشان می‌دهد و از نکات کلیدی و مهم شناخت این قدرت در سیاست خارجی نسبت آن با سیاست داخلی است.
وی ادامه داد: قدرت سیاست خارجی برآمده از برآیندهای همه‌قدرت های موجود در یک جامعه است و اگر این نباشد برآمده از وابستگی است؛ لذا قدرت یک جامعه تجمیع قدرت دیپلماسی و میدان است و قدرت یک جامعه، قدرت مردمی و اقتصادی و قدرت مبانی آن است بنابراین چنین کشوری برای آنچه که در جهان جاری است و آنچه باید شود، حرف و نظریه دارد.
متکی تصریح کرد: جهت گیری‌ها از مولفه‌های نقش‌آفرینی سیاست خارجی است که بسیار مهم است که در جمهوری اسلامی در فضای نظام یا دولت ها تعریف می‌شود.
وی گفت:از دیگر رموز موفقیت در سیاست خارجی نقشه راه است بدین معنا که نقشه راه کلی را در ارتباط با کشورها، منطقه‌ها و بین الملل داریم همچنین نقشه راه‌های موردی و موضوعی نیز وجود دارند لذا بدون نقشه راه حرکت کردن به ناکجاآباد رفتن است.
متکی با اشاره به این که حضور دیپلمات‌های حرفه‌ای و باورمند در حوزه سیاست خارجی مهم است گفت: امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی را به ثمر نشاند و استقلال برای ایران به ارمغان آورد مردمی بودن و با مردم حرکت کردن از ویژگی وی بود زیرا اعتقاد داشت یک گروه خاص یا گروه پیشتازی نمی‌توانند نهضتی را به پیروزی برسانند.
وی در نسبت سیاست خارجی و داخلی، اظهار کرد: اجماع در سیاست خارجی بسیار مهم است و ما در این زمینه وفاق داریم.
ویز سابق خارجی ایران با اشاره به واکنش‌های آمریکا به ایران و برعکس بیان کرد: آمریکایی‌ها می‌‌دانند با ایران مساله دارند و اهدافشان به راحتی قابل وصول نیست لذا براندازی و تغییر رفتار ایران از سناریوهای آمریکا در برابر ایران است.
وی گفت: دولت‌ها دنیا در برابر آمریکا موضع گیری مختلفی دارند البته ما هنوز به یک اجماع ملی در موضوعی به نام آمریکا نرسیده‌ایم؛ اما نگاه امام و مقام معظم رهبری در برابر آمریکا روشن است.
متکی افزود: مجموعه داشته‌ها و آورده‌های یک کشور می‌تواند تاثیرگذار در حوزه‌های مختلف تولید قدرت در سیاست خارجی آن کشور باشد.
وی با تبیین نقش NGOها، دانشجویان، اقشار و ... در سیاست خارجی و در ادامه با اشاره به سفر برخی از احزاب به ایران، تصریح کرد: احزاب می‌توانند بخشی از سیاست خارجی را اجرا کنند.
وزیر سابق خارجی ایران با بیان این که دانشگاه کرمان، در محلی سازی سیاست خارجی و نقش آفرینی ظرفیت های استانی در سیاست های خارجی، پیشگام است گفت: کرمان دیار جهاد و اجتهاد و شهادت است و سردار حاج قاسم سلیمانی مصداق بارز نگاه امام در حوزه سیاست خارجی بود و اینها شاگرداول درس‌های امام و مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی بودند.
وی ادامه داد: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کسوت یک دیپلمات حرفه‌ای پا به عرصه گذاشت و ثمره تلاش و ایثار ایشان را در غزه شاهد هستیم.
متکی افزود: اسرائیلی‌ها در برابر تهاجم یا در برابر دفاع از تهاجم سریع، خشن، مخرب و گسترده پاسخ می‌دادند اما در برابر طوفان الاقصی به بدترین و غیرانسانی ترین شکل مردم غزه را کشتند ولی هرگز پیروز نشدند و هیچ کاری نمی‌توانند برای از بین بردن اثر پیروزی حماس بکنند.
متکی تصریح کرد: در آینده‌ای نزدیک غزه آبستن حوادث فراوانی در اسرائیل خواهد بود اگر چه آمریکا، اروپا و حامیانشان با حمایت از اسرائیل و سکوت در برابر جنایات وحشیانه و ضد انسانی‌اش در غزه آخرین میخ ها را بر تابوت تمدن غرب خواهد زد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پزشکیان: نباید حرفی بزنیم که درگیری و تشنج ایجاد شود / قدرت در وحدت است در تفرق و دعوا نیست

دانش آموزان برای ثبت سفارش کتب درسی هرچه زودتر اقدام کنند

پزشکیان: اگر با صندوق‌های رای قهر کنید، به همان‌ها رای می‌دهید که به محدودیت بیشتر اعتقاد و باور دارند

رییس کل دادگستری کرمان: ۷ نفر در رابطه با فساد در فوتبال ممنوع‌الخروج هستند

صندلی نامزدها در ۴ مناظره پیش‌رو مشخص شد

کودک رفسنجانی نجات بخش 3 بیمار نیازمند عضو

دلیل کبودی ناگهانی پوست بدن چیست

پایان هفته از شدت گرمای هوا در کرمان کاسته می‌شود

کشف 29 هزار ليتر گازوئيل در سيرجان

قیمت سکه و طلا کاهشی شد

پربازدید ها

پخش میزگرد سیاسی دکتر پزشکیان از شبکه یک

میزگرد فرهنگی مسعود پزشکیان از شبکه دو سیما پخش می‌شود

پزشکیان: اگر بنزین قرار باشد گران شود باید خودروهایی وارد کنیم که مصرف آنها پایین است / نمی‌شود به زور به مردم ماشین بدهیم و بگوییم بنزین هم باید گران شود

ظریف در میزگرد سیاست خارجی، پزشکیان را همراهی خواهد کرد

نظر پزشکیان درباره مناظره اول

اطلاعیه مهم دفتر رهبر انقلاب درباره نقل قول‌های غیر مستند و برداشت‌های شخصی کاندیداها از بیانات ایشان /فاقد اعتبار و استناد است /از تکرار پرهیز شود

فرصت پاسخگویی را فراهم کنید

مدارس و مساجد محل استقرار شعب انتخابات شهرستان کرمان خواهد بود

صندلی نامزدها در ۴ مناظره پیش‌رو مشخص شد

سن رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

پر بحث

10 روستای استان کرمان به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شدند   (۲۴ نظر)

پیش بینی وضعیت آب و هوای کرمان   (۲ نظر)

امام جمعه سابق راور درگذشت   (۲ نظر)

صدور هشدار زرد هواشناسی؛ ورود سامانه بارشی نسبتا قوی به کرمان   (۱ نظر)

دو روستا و یک شهر استان کرمان به اینترنت پرسرعت متصل شدند   (۱ نظر)

افرادی که کارت سوخت آنها خارج از طرح کدینگ است به شرکت نفت مراجعه کنند   (۱ نظر)

پاییز بی‌باران و خشک در کرمان همچنان ادامه دارد   (۱ نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از آئین پرسه شادروان فردوس کاویانی در کرمان   (۱ نظر)

پایان زندگی جوان 35 ساله کرمانی بر اثر سقوط در چاه   (۱ نظر)

چرا دلایل رد صلاحیت را با مردم در میان نمی‌گذارید؟ / آنان که دست به رد صلاحیت زده‌اند، صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از افراد را ندارند / اینک حجت تمام شد   (۱ نظر)